Postanowienie z dnia 2014-01-20 sygn. II PZ 34/13
Numer BOS: 362263
Data orzeczenia: 2014-01-20
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Małgorzata Gersdorf SSN, Maciej Pacuda SSN, Jerzy Kuźniar SSN (sprawozdawca), Romualda Spyt SSN (autor uzasadnienia)
Sygn. akt II PZ 34/13
POSTANOWIENIE
Dnia 20 stycznia 2014 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Małgorzata Gersdorf
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z powództwa W. Ż.
przeciwko Fabryce […]
o przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 stycznia 2014 r., zażalenia powoda na postanowienie Sądu Okręgowego w W.
z dnia 23 sierpnia 2013 r.,
-
1. oddala zażalenie,
-
2. przyznaje od Skarbu Państwa (Sądu Okręgowego) na rzecz adwokat A. M. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu powodowi w postępowaniu przed Sądem Najwyższym,
-
3. nie obciąża powoda kosztami postępowania zażaleniowego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2013 r., Sąd Okręgowy, odrzucił skargę powoda W. Ż. o wznowienie postępowania „w sprawie VII Po II …/09”, w sprawie przeciwko Fabryce […] o przywrócenie do pracy.
Powyższe postanowienie zaskarżył zażaleniem powód, zarzucając mu naruszenie: art. 117 § 1 k.p.c., przez zaniechanie rozpoznania jego wniosku z dnia 16 listopada 2012 r. „o ustanowienie adwokata z urzędu w osobie W. G. - w miejsce dotychczasowej pełnomocnik A. M. z powodu utraty zaufania powoda do dotychczasowego pełnomocnika oraz wydanie postanowienia kończącego postępowanie w sprawie z pominięciem rozpoznania powyższego wniosku” oraz art. 416 § 1 k.p.c., przez „błędną kwalifikację postanowienia Sądu Okręgowego z dnia 9 marca 2009 r. o odrzuceniu skargi W. Ż. o wznowienie postępowania jako orzeczenia wydanego na skutek skargi o wznowienie postępowania”, co doprowadziło do niewłaściwego zastosowania powyższego przepisu i odrzucenia skargi na podstawie art. 410 § 1 k.p.c.
W uzasadnieniu zażalenia wskazano, że Sąd Okręgowy nie rozpoznał wniosku powoda o zmianę pełnomocnika z urzędu, co uzasadnia uwzględnienie zażalenia, podniesiono także, że skarżone przez powoda postępowanie zostało zakończone prawomocnym postanowieniem o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania - tj. orzeczeniem niemerytorycznym. Zarówno w doktrynie, jak i judykaturze Sądu Najwyższego powszechnie przyjmuje się, że art. 416 § 1 k.p.c. nie stosuje się w sytuacji, gdy uprzednio wydano postanowienie odrzucające skargę o wznowienie postępowania.
W piśmie z dnia 30 września 2013 r. zatytułowanym „Uzupełnienie zażalenia” pełnomocnik powoda zarzucił nadto zaskarżonemu postanowieniu naruszenie art. 386 § 5 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c., przez wydanie postanowienia przez skład orzekający obejmujący sędziów M. G. oraz W. C., którzy uczestniczyli w wydaniu postanowienia Sądu Okręgowego z dnia 24 października 2013 r., uchylonego przez Sąd Najwyższy, powodujące nieważność postępowania z powodu sprzeczności składu orzekającego sądu z przepisami prawa na podstawie art. 379 pkt 4 k.p.c.
W uzasadnieniu wskazano, że w myśl art. 386 § 5 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. w wypadku uchylenia postanowienia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Obowiązek rozpoznania sprawy w innym składzie, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, należy rozumieć w ten sposób, że żaden z sędziów, którzy wydali uchylony wyrok, nie może brać udziału w ponownym rozpoznaniu sprawy.
W odpowiedzi na zażalenie strona pozwana wniosła o jego oddalenie z zasądzeniem kosztów postępowania (kosztów zastępstwa procesowego), podnosząc że zarzut naruszenia art. 117 k.p.c., przez zaniechanie rozpoznania przez Sąd Okręgowy wniosku powoda o ustanowienie adwokata z urzędu w osobie adwokata W. G. w miejsce dotychczasowej pełnomocnik adwokat A. M. nie spełnia przesłanek art. wynikających z 3941 § 2 k.p.c. w związku z art. 394 k.p.c.
Wskazano także, że bezpodstawny jest zarzut o niewłaściwym zastosowaniu art. 416 k.p.c., skoro z akt sprawy wynika, że rozpatrywana była wcześniej skarga powoda o wznowienie postępowania, zakończona prawomocnym postanowieniem odrzucającym skargę. Powód, wiedząc o tym, zatytułował swoje pismo, wniesione do Sądu w dniu 10 kwietnia 2009 r., „pozew o stwierdzenie nieważności postępowania” i dopiero na rozprawie oświadczył, że chodzi o skargę o wznowienie postępowania. Odnosząc się z kolei do „Uzupełnienia zażalenia”, strona pozwana wniosła o jego odrzucenie, jako złożonego po upływie terminu wynikającego z art. 394 § 2 k.p.c.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
W pierwszej kolejności Sąd Najwyższy stwierdza, że nie jest uzasadniony zarzut nieważności postępowania (którą to nieważność Sąd Najwyższy jest obowiązany brać pod uwagę z urzędu – art. 3941 § 3 k.p.c. w związku z art. 39821 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. w związku z art. 378 § 1 k.p.c.). Skarżący, uzasadniając ten zarzut, wskazuje, że – wbrew treści art. 386 § 5 k.p.c. - w wydaniu zaskarżonego postanowienia brali udział sędziowie, którzy uprzednio uczestniczyli w wydaniu postanowienia z dnia 9 marca 2009 r., odrzucającego skargę o wznowienie postępowania, które następnie zostało uchylone postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 23 maja 2013 r.
Zgodnie z art. 39815 § 2 k.p.c., w razie przekazania przez Sąd Najwyższy sprawy do ponownego rozpoznania (po uchyleniu wyroku), sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Ratio legis tego przepisu sprowadza się do eliminowania wszelkich przyczyn, mogących rodzić jakiekolwiek wątpliwości co do bezstronności i obiektywizmu sędziego w rozpoznawaniu określonej sprawy. Normy wyłączające z mocy prawa od ponownego orzekania sędziego, który brał udział w wydaniu wyroku w tej samej sprawie następnie uchylonego przez sąd wyższej instancji, mają zagwarantować bezstronność sądu, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP. Gwarancja bezstronności sędziego, wynikająca z tego przepisu, odnosić się może wyłącznie do merytorycznego rozpoznania sprawy, natomiast nie dotyczy on orzekania w kwestiach formalnych.
Przy wydawaniu wyroku sąd wypowiada się stanowczo co do istoty sprawy, rozstrzyga konkretny spór i zajmuje stanowisko jurysdykcyjne zarówno w przedmiocie przedstawionych przez strony pod osąd faktów, jak i doboru oraz wykładni prawa mającego zastosowanie w sprawie. Z tych właśnie względów w systemie kasacyjnym, w wypadku konieczności rozpoznania sprawy ponownie, wykształciła się zasada wymiany składu sądu, który wydał uchylony wyrok.
Merytoryczne rozpoznanie sprawy oznacza poddanie pod osąd twierdzeń i dowodów przedstawionych przez strony postępowania i ostateczne rozstrzygnięcie o istocie sprawy. W takim też znaczeniu odczytywać należy znaczenie art. 39815 § 2 k.p.c., w szczególności znaczenie użytego sformułowania: „do ponownego rozpoznania". Identyczne rozwiązanie zawarte było w uprzednio obowiązujących przepisach dotyczących kasacji i tak art. 39313 § 2 k.p.c. również stanowił, że w razie przekazania przez Sąd Najwyższy sprawy do ponownego rozpoznania (po uchyleniu wyroku), sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 23 października 2006 r., SK 42/04 (OTK-A ZU 2006, nr 9, poz. 125, stwierdził, że wykładnia art. 39313 § 2 k.p.c., idąca w tym kierunku, aby przez „rozpoznanie” (a tym samym „ponowne rozpoznanie”) rozumieć orzekanie merytoryczne, a nie poszczególne czynności procesowe - jest koherentna z wykładnią art. 48 § 1 pkt 5 k.p.c., co ma istotne znaczenie dla systemowego interpretowania przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Za taką wykładnią przemawia też wykładnia językowa art. 39313 § 2 k.p.c. Zamieszczone w zaskarżonym przepisie, a także w całym art. 39313 k.p.c., terminy i zwroty prawne -przekazanie sprawy do (ponownego) „rozpoznania" czy też „sąd rozpoznaje” (w innym składzie) oznaczają w gruncie rzeczy, że równoważnikiem znaczeniowym terminu „rozpoznanie” jest tutaj merytoryczne rozstrzygnięcie, a nie merytoryczne badanie, jak to wynika (a contrario) z wykładni zwrotu zamieszczonego w art. 39314 § 1 - „przy rozpoznawaniu kasacji”. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny uznał, że tak przyjęta wykładnia zaskarżonego przepisu art. 39313 § 2 k.p.c. nie narusza art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, a użycie w zaskarżonym przepisie zwrotu „rozpoznanie sprawy”, na gruncie analizowanych zarzutów skargi, nie narusza art. 45 ust. 1 Konstytucji, w którym jest mowa o „rozpatrzeniu sprawy”. Również w uzasadnieniu postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 lutego 2006 r., SK 1/05 (OTK Zb. Urz. 2006 nr 2, poz. 22) podkreślono, że potrzeba ponownego (wielokrotnego) orzekania w kwestiach formalnych - niezbędnego dla sprawnego przebiegu procesu - nie stwarza dla sędziego kolizji o podłożu psychologicznym, jak też nie stanowi zagrożenia dla jego niezawisłości.
Kwestia ponownego rozpoznania sprawy pojawia się również w art. 386 § 5 k.p.c., w myśl którego w wypadku uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Jak wyjaśniono w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 23 sierpnia 2006 r., III CZP 56/06 (OSNC 2007, nr 3, poz. 43), przepis art. 386 § 5 k.p.c. nie ma zastosowania w postępowaniu toczącym się na skutek zażalenia, bowiem instytucja wyłączenia sędziego z orzekania w sprawie - po uchyleniu orzeczenia i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania - dotyczy tylko wyroku i postanowienia co do istoty sprawy; instytucja ta jest obca postępowaniu toczącemu się na skutek zażalenia.
Postanowienie o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania nie jest postanowieniem co do istoty sprawy. Zgodnie z art. 410 § 1 zdanie pierwsze k.p.c., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu, niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie. Wskazana w tym przepisie podstawa do odrzucenia skargi ze względu na nie oparcie jej na ustawowej podstawie zachodzi w sytuacji, w której skarga jedynie formalnie jest oparta na jednej z podstaw przewidzianych w art. 401-403 k.p.c., zaś przytoczone w jej uzasadnieniu okoliczności wskazują, że podstawa ta nie istnieje (zob. m.in. postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 28 października 1999 r., II UKN 174/99, OSNP 2001, nr 4, poz. 133; z dnia 7 lipca 2005 r., IV CO 6/05, Biul. SN 2005, nr 9). Na wstępnym etapie badania skargi, przewidzianym w art. 410 k.p.c., Sąd nie ocenia zasadności skargi ani trafności powołanej w niej podstawy, a jedynie to, czy zachowane zostały warunki umożliwiające jej rozpoznanie, w tym to, czy skarżący trafnie powołał podstawę wznowienia postępowania. W oparciu o zawarte w skardze twierdzenia Sąd dokonuje oceny wskazanych przez skarżącego podstaw wznowienia pod kątem ich ustawowej dopuszczalności, a wiec tego, czy są to podstawy wymienione w art. 401, 4011 i art. 403 k.p.c. (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2011 r., II CZ 123/11, niepublikowane). Oznacza to, że rozstrzygnięcie sądu na tym etapie postępowania dotyczy wyłącznie dopuszczalności skargi, a nie merytorycznego rozpoznania sprawy na nowo - w granicach, jakie zakreśla podstawa wznowienia (art. 412 § 1 k.p.c.). Stwierdzenie, że nie zachodzi podstawa do wznowienia nie jest tożsame z uznaniem, że skarga nie opiera się na wymienionej w tym przepisie podstawie wznowienia. W pierwszej z tych sytuacji konsekwencją jest oddalenie skargi po przeprowadzeniu rozprawy, zaś w drugiej -odrzucenie skargi. Tylko oddalenie, a nie odrzucenie skargi nieopartej na ustawowej podstawie stawia w niekorzystnej sytuacji skarżącego, z tej przyczyny, że nie jest dopuszczalne dalsze wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym, merytorycznym orzeczeniem wydanym na skutek skargi o wznowienie. Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 czerwca 2006 r., IV CZ 51/06 (LEX nr 1102115), zawarty w art. 416 k.p.c. zakaz ponownego wnoszenia skargi o wznowienie nie stosuje się, jeżeli poprzednia skarga uległa odrzuceniu.
W rezultacie więc udział tego samego sędziego w kolejnym postanowieniu o odrzuceniu tej samej skargi o wznowienie postępowania (po uchyleniu poprzedniego postanowienia przez Sąd Najwyższy) nie prowadzi do nieważności postępowania, o której mowa w art. 379 pkt 4 k.p.c.
Przechodząc do kolejnych zarzutów, wskazać należy, że postanowienie Sądu Okręgowego– Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 23 sierpnia 2013 r. - mimo błędnej podstawy rozstrzygnięcia - odpowiada prawu.
O ile można było mieć wątpliwości co do tego, którego postępowania dotyczy skarga powoda o wznowienie zatytułowana „Pozew o stwierdzenie nieważności postępowania”, o tyle rozwiało je oświadczenie powoda złożone na rozprawie oraz stanowisko profesjonalnych pełnomocników wyrażone w kolejnych zażaleniach. W pierwszym zarzucono „nierozpoznanie istoty sprawy oraz naruszenie art. 325 KPC w zw. z art. 361 KPC poprzez zaniechanie przez Sąd rozstrzygnięcia w sentencji o żądaniu W. Ż. wznowienia postępowania prowadzonego przez Sąd Okręgowy pod sygnaturą akt VII Po …/09, zakończonego prawomocnym postanowieniem z dnia 9 marca 2009 roku”, w drugim zaś stwierdzono, że „skarżone przez powoda postępowania zostało zakończone prawomocnym postanowieniem o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania”.
Jak z tego wynika, skarżący domagał się wznowienia postępowania w sprawie VII Po …/09, a więc wznowienia postępowania toczącego się na skutek jego skargi o wznowienie postępowania, które zakończyło się jej odrzuceniem -postanowieniem Sądu z dnia 9 marca 2009 r.
Zasadnicze znaczenie dla tej konstatacji ma okoliczność, że skarga o wznowienie postępowania jest szczególnym i nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia. Instytucja wznowienia postępowania polega na ponownym rozpoznaniu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem co do istoty sprawy, jeżeli występują oznaczone w ustawie przyczyny.
Zgodnie z art. 399 § 1 k.p.c. w procesie cywilnym można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem. Omawiana skarga przysługuje od każdego rodzaju wyroku, a więc także od wyroku wstępnego, częściowego, uzupełniającego, zaocznego. Można wnieść także skargę od prawomocnych nakazów zapłaty wydanych w postępowaniu upominawczym i nakazowym. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje także możliwość wznowienia postępowania w razie zakończenia go postanowieniem (art. 399 § 2 k.p.c.). Dotyczy to przypadków, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie. (por. art. 4011 k.p.c.). Wskazana regulacja oznacza, że instytucja wznowienia postępowania dotyczy co do zasady jedynie prawomocnych wyroków, natomiast postanowień tylko wówczas, gdy podstawę skargi stanowi art. 4011 k.p.c. Cytowany art. 399 § 2 k.p.c. zawiera zatem wyjątek od ogólnej zasady określającej zakres przedmiotowy skargi o wznowienie postępowania. W myśl powszechnie przyjętych zasad wykładni przepisów prawa norma zawierająca wyjątek od zasady nie może być jednakże interpretowana w sposób rozszerzający ani też stosowana w drodze analogii do innych sytuacji niż w niej przewidziane. Z tych przyczyn za niedopuszczalną należy uznać taką wykładnię art. 399 k.p.c., która dopuszczałaby możliwość wznowienia postępowania w każdej sprawie, także zakończonej prawomocnym postanowieniem, które zostało wydane na podstawie aktu normatywnego, w stosunku do którego Trybunał Konstytucyjny nie orzekł o jego niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą (por. postanowienia Sądu Najwyższego: z dnia 19 października 2007 r., I CO 8/07, LEX nr 457745 oraz z dnia 18 kwietnia 2011 r., III UZ 5/11, LEX nr 966821).
W świetle art. 399 § 1 i 2 k.p.c. wniesiona skarga o wznowienie postępowania jest niedopuszczalna ze względu na to, że nie dotyczy postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem oraz dlatego że podstawę wydanego przez Sąd w tej sprawie postanowienia nie stanowił akt normatywny uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą (art. 4011 k.p.c.).
Odnosząc się do zarzutu naruszenia art. 117 § 1 k.p.c., trzeba stwierdzić, że Sąd nie mógł go naruszyć, skoro ustanowił dla powoda pełnomocnika z urzędu. Umknęło uwadze skarżącego, że stosownie art. 1173 § 1 i 2 sąd jedynie zwraca się do odpowiedniego organu samorządu adwokatów lub radców prawnych o wyznaczenie osoby pełnomocnika. Natomiast art. 1173 § 3 k.p.c. wyrażający postulat umożliwienia stronie procesowej wpływu na wybór adwokata lub radcy prawnego skierowany jest do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub okręgowej izby radców prawnych, a nie do sądu.
Mając na uwadze powyższe Sąd Najwyższy na mocy art. 3941 § 3 k.p.c. w związku z art. 39814 k.p.c. orzekł jak w sentencji.
O kosztach postępowania ujętych w pkt 2 postanowienia orzeczono w oparciu o § 12 ust. 1 pkt 1 i § 13 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (…) – jednolity tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 461, zaś ujętych w pkt 3 na podstawie art. 102 k.p.c.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.