Postanowienie z dnia 2010-07-22 sygn. I CZ 62/10
Numer BOS: 362118
Data orzeczenia: 2010-07-22
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Irena Gromska-Szuster SSN, Krzysztof Strzelczyk SSN, Tadeusz Wiśniewski SSN (autor uzasadnienia)
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt I CZ 62/10
POSTANOWIENIE
Dnia 22 lipca 2010 r.
Na postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie zwolnienia od kosztów oraz o ustanowienie adwokata zażalenie do Sądu Najwyższego nie przysługuje.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z wniosku M. G.
o ustanowienie kuratora Spółdzielni „Z.(...)” w likwidacji w W., na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 lipca 2010 r., na skutek zażalenia kuratora M. P. na postanowienie Sądu Okręgowego w W. z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. akt VI Cz (…),
odrzuca zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2010 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił wniosek kuratora M. P. o zwolnienie go od kosztów postępowania kasacyjnego i ustanowienie adwokata z urzędu.
W zażaleniu na to postanowienie wniósł on o jego uchylenie.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Przepis art. art. 871 § 1 k.p.c., będący odpowiednikiem dawnego art. 3932 k.p.c., przewiduje jako generalną regułę, że w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych. Zastępstwo to dotyczy także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, podejmowanych przed sądem niższej instancji. Zażalenie pozwanego na postanowienie Sądu Okręgowego w W. z dnia 15 kwietnia 2010 r. zostało przez niego sporządzone osobiście. Wprawdzie w myśl przepisu § 2 wskazanego artykułu, przepisu § 1 tegoż artykułu nie stosuje się w postępowaniu o zwolnienie od kosztów sądowych oraz o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, niemniej jednak zażalenie było niedopuszczalne ze względu na swój przedmiot. Katalog zażaleń adresowanych do Sądu Najwyższego zamieszczony jest w art. 3941 k.p.c. i nie obejmuje on materii związanej ze zwalnianiem stron od kosztów postępowania kasacyjnego i ustanowieniem adwokata z urzędu.
Skoro tak, to należało orzec, jak w sentencji (art. 373 k.p.c. w związku z art. 39821, art. 3941 § 3 k.p.c.).
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.