Postanowienie z dnia 2017-11-15 sygn. III RC 99/17
Numer BOS: 316852
Data orzeczenia: 2017-11-15
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Sędziowie: Agnieszka Biernikowicz (przewodniczący), Anna Priatka-Barnik , Zbigniew Jan Kolter
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt III RC 99/17
POSTANOWIENIE
Dnia 15 listopada 2017 roku
Sąd Rejonowy w Człuchowie III Wydział Rodzinny i Nieletnich
w składzie następującym:
Przewodniczący SSR Agnieszka Biernikowicz
Ławnicy Zbigniew Jan Kolter, Anna Priatka-Barnik
Protokolant pracownik biurowy Karolina Ziółkowska
po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2017 roku w Człuchowie
na rozprawie
sprawy
z powództwa W. L.
przeciwko F. L. (1)
o rozwiązanie przysposobienia
postanawia:
uznać się niewłaściwym miejscowo i przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Częstochowie.
III RC 99/17
UZASADNIENIE
W pozwie z dnia 11 maja 2017r. złożonym do Sądu Rejonowego w Człuchowie w dniu 29 maja 2017r. o rozwiązanie przysposobienia pełnomocnik powoda W. L. wskazał, iż pozwany F. L. (1) zamieszkuje w R..
Pozwany nie odbierał kierowanej do niego przez sąd korespondencji na adres wskazany w pozwie. Po sprawdzeniu z urzędu prawidłowości oznaczonego adresu miejsca zamieszkania pozwanego, ustalono w systemie PESEL2- SAD, iż od dnia 6 sierpnia 2017 r. miejscem zamieszkania pozwanego jest C., ul. (...). Na ten adres skierowano do pozwanego wezwanie na rozprawę, które 16 października 2017r. zostało odebrane przez dorosłego domownika pozwanego. W dniu 6 listopada 2017r. F. L. (1) złożył wniosek o odroczenie rozprawy, na jaką został wezwany podając, iż jego adresem zamieszkania jest adres ustalony przez sąd. W telefonicznej rozmowie z pracownikiem sądu w dniu 13 listopada 2017r. pozwany oświadczył, iż mieszka w C. od lutego 2017r.
W tym stanie rzeczy Sąd Rejonowy w Człuchowie nie jest sądem właściwym do rozpoznania przedmiotowej sprawy. Według art. 42 k.p.c. powództwo między przysposabiającym a przysposobionym wytacza się wyłącznie przed sąd miejsca zamieszkania powoda, o ile brak jest podstaw do wytoczenia powództwa według przepisów o właściwości ogólnej. Z treści tego przepisu wynika więc, że powództwo o rozwiązanie przysposobienia należy wytoczyć w pierwszym rzędzie według przepisów o właściwości ogólnej, czyli według art. 27 k.p.c. przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, a jeśli nie ma on miejsca zamieszkania w Polsce, według miejsca jego pobytu w Polsce. Dopiero wówczas, gdyby brak byłoby podstaw do przyjęcia właściwości ogólnej wynikającej z art. 27 k.p.c. i art. 28 k.p.c. właściwość sądu należałoby określić według miejsca zamieszkania powoda. Tymczasem jak wynika z twierdzeń pozwanego F. L. (2) od lutego 2017r. zamieszkuje on w C.. Stąd też na dzień wytoczenia powództwa, a także obecnie Sądem wyłącznie właściwym do rozpoznania przedmiotowej sprawy jest Sąd Rejonowy w Częstochowie.
Z tych względów na podstawie art. 200 §1 k.p.c. w zw. z art. 27 § 1 k.p.c. i art. 42 k.p.c. Sąd Rejonowy w Człuchowie uznał się niewłaściwym miejscowo i przekazał sprawę do rozpoznania sądowi właściwemu tj. Sądowi Rejonowemu w Częstochowie.
III RC 99/17
Z/
1. (...)
2. (...)
3. (...)
Treść orzeczenia pochodzi z bazy SAOS (www.saos.org.pl).