Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2005-07-07 sygn. V CZ 81/05

Numer BOS: 2223962
Data orzeczenia: 2005-07-07
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt V CZ 81/05

POSTANOWIENIE

Dnia 7 lipca 2005 r.

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Lech Walentynowicz (przewodniczący)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Elżbieta Skowrońska-Bocian (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Zakładów […] "D." Sp. z o.o. w Z.

przeciwko Przedsiębiorstwu […] "E." Sp. z o.o. w D.

o stwierdzenie nieważności uchwał,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 lipca 2005 r., zażalenia strony pozwanej

na postanowienie Sądu Okręgowego w K.

z dnia 18 kwietnia 2005 r., sygn. akt XIX Ga […],

oddala zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 18 kwietnia 2005 r. Sąd Okręgowy w K. odrzucił kasację pozwanego Przedsiębiorstwa […] „E.” Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w D. od wyroku tego Sądu z dani 28 grudnia 2004 r. zapadłego w sprawie z powództwa Zakładów […] „D." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Z. o stwierdzenie nieważności uchwał.

W uzasadnieniu Sąd ten stwierdził, że w sprawach gospodarczych, a z taką mamy do czynienia, dopuszczalność kasacji w sprawach o prawa majątkowe zależna jest od wartości przedmiotu zaskarżenia. Granicę wyznacza kwota 20.000 zł, której w rozpoznawanej sprawie nie osiągnięto. Kasacja zatem podlega odrzuceniu.

W zażaleniu na to postanowienie pozwana Spółka polemizuje z poglądem, że przedmiotem sprawy są prawa majątkowe. Jej zdaniem powództwo o stwierdzenie nieważności uchwał wszczyna sprawę o prawa niemajątkowe, w której kasacja jest dopuszczalna niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Trafne jest stanowisko Sądu drugiej instancji, że sprawa o stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników, na podstawie której umorzono wszystkie udziały powodowego wspólnika, jest sprawą o prawa majątkowe. Dla oceny, czy tego rodzaju sprawa ma charakter sprawy o prawa majątkowe, decydujące znaczenie ma przedmiot uchwały. Umorzenie udziałów wspólnika dotyczy bezpośrednio jego sfery ekonomicznej, interesów majątkowych. Jest to zatem sprawa o prawa majątkowe. Co za tym idzie, dopuszczalność kasacji, zgodnie z art. 3921 § 1 k.p.c. mającym w sprawie zastosowanie, uzależniona została od tego, aby wartość przedmiotu zaskarżenia sięgała progu określonego ustawą (w sprawach gospodarczych - 20.000 zł). Nie budzi wątpliwości, że ta przesłanka dopuszczalności kasacji nie została w sprawie spełniona.

Nie jest trafne odwołanie się przez skarżącą Spółkę do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 1999 r., III CZ 3/99 (OSNC 1999, nr 9, poz.154). Uszło uwagi pozwanej Spółki, że orzeczenie to zapadło w innym stanie prawnym, kiedy to dopuszczalność kasacji uzależniona była od osiągnięcia określonego progu przez wartość przedmiotu zaskarżenia w sprawach o świadczenie. Wówczas to Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że żądanie stwierdzenia nieważności uchwały zgromadzenia wspólników nie ma charakteru sprawy o świadczenie. W stanie prawnym obowiązującym do dnia 6 lutego 2005 r. stanowisko to nie może znaleźć zastosowania dla oceny, czy chodzi o sprawę o prawa majątkowe.

Z tych względów zażalenie podlegało oddaleniu na podstawie art. 39318 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 1, art.385 i 39319 k.p.c. mającymi w sprawie zastosowanie zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy -Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. 2005, nr 13, poz.98).

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.