Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2000-11-08 sygn. III CKN 349/00

Numer BOS: 2223872
Data orzeczenia: 2000-11-08
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt III CKN 349/00

P O S T A N O W I E N I E

Dnia 8 listopada 2000 r.

Sąd Najwyższy Izba Cywilna w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSN - Helena Ciepła (spraw.)

Sędziowie:

SN - Bronisław Czech

SN - Elżbieta Skowrońska-Bocian

Protokolant: Bożena Kowalska

po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2000 r. na rozprawie sprawy z wniosku J. P.

z udziałem M. T., M. P. i M. Ż.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek kasacji wnioskodawcy od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w K.

z dnia 11 września 1998 r., sygn. akt II Ca […]

p o s t a n a w i a:

oddalić kasację i zasądzić od wnioskodawcy na rzecz uczestniczki M. T. kwotę 225 zł (dwieście dwadzieścia pięć złotych) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

U Z A S A D N I E N I E

Postanowieniem z dnia 18 listopada 1997 r. Sąd Rejonowy w K. stwierdził, że spadek po J. P. nabyła na podstawie testamentu notarialnego z dnia 17 lipca 1996 r. córka M. T. w całości.

Rozstrzygnięcie to oparł na ustaleniu, że J. P. pozostawiła dwa testamenty notarialne. W pierwszym z dnia 2 września 1988 r. do całości spadku powołała swojego syna J., w drugim z dnia 17 lipca 1996 r. córkę M. T.. Pierwszy testament jako nie dający się pogodzić, zdaniem Sądu, z treścią pierwszego został uznany zgodnie z art. 947 k.c. za odwołany.

Apelację J. P. Sąd Wojewódzki w K. postanowieniem z dnia 11 września 1998 r. oddalił. W motywach podzielił ustalenia Sądu Rejonowego uznając, że dokonana przez ten Sąd ocena dowodów zawiera wszechstronne rozważenie zebranego materiału, w tym także zeznań świadka J. K. i nie przekracza granic zakreślonych w przepisie art. 233 § 1 k.p.c.

W kasacji wnioskodawca zarzucił naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie art. 945 § 1 k.c. oraz naruszenie art. 5 k.p.c. Wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia względnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

W sytuacji, gdy skarżący z powołaniem się na obydwie podstawy kasacyjne (art. 3931 k.p.c.) kwestionuje zasadność zaskarżonego orzeczenia, to w pierwszej kolejności wymaga rozważenia zarzut naruszenia przepisów procesowych, bowiem zarzut naruszenia prawa materialnego może być właściwie oceniony na tle prawidłowo ustalonego stanu faktycznego.

Podniesiony w kasacji zarzut naruszenia art. 5 k.p.c. nie może odnieść skutku. Według tego przepisu sąd powinien udzielać stronom występującym

w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego potrzebnych wskazówek co do czynności procesowych oraz pouczać je o skutkach prawnych tych czynności i skutkach zaniedbań. Ten ogólny przepis postępowania nie może być samoistną podstawą kasacji opartej na naruszeniu przepisów postępowania (art. 3931 pkt 2 k.p.c.) i wymaga konkretyzacji przez wskazanie, które istotne przepisy postępowania zostały naruszone wskutek zaniedbania przez sąd orzekający powinności określonej w tym przepisie i wywarły istotny wpływ na wynik sprawy (wyrok SN z 25.IX.1998 r., II UKN 233/98, OSNAP 1999 Nr 20 poz. 659), a skarżący w kasacji takich przepisów nie wskazał. Oznacza to związanie Sądu Najwyższego stanem faktycznym przyjętym za podstawę rozstrzygnięcia.

Zarzut naruszenia przepisu art. 945 pkt 1 k.c. nie może być poddany kontroli kasacyjnej. Skarżący zarzucając jego naruszenie przez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, w istocie uzasadnia to naruszenie kwestionowaniem poczynionych ustaleń. W orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntowany jest pogląd, że podstawa kasacji z art. 3931 pkt 1 k.p.c. nie oznacza oparcia kasacji także na podstawie naruszenia innych, poza powołanymi, przepisów postępowania (wyrok SN z dnia 26.03.1997, II CKN 50/97, OSN 1997 Nr 9 poz. 127). Z przepisów tych skarżący wskazał jedynie art. 5 k.p.c., który jak wyżej wywiedziono nie uzasadnia podstawy kasacyjnej z art. 3931 pkt 2 k.p.c.

W tym stanie rzeczy kasacja, jako pozbawiona uzasadnionych podstaw podlega oddaleniu (art. 39312 k.p.c.).

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.