Postanowienie z dnia 2005-02-16 sygn. IV CZ 207/04

Numer BOS: 2223369
Data orzeczenia: 2005-02-16
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV CZ 207/04

POSTANOWIENIE

Dnia 16 lutego 2005 r. Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Stanisław Dąbrowski (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Teresa Bielska-Sobkowicz

SSN Gerard Bieniek

w sprawie z wniosku Samorządu Województwa […] w imieniu którego działa Miejski Zarząd […] w T.

przy uczestnictwie Wspólnoty […] nieruchomości położonej w T. przy ulicy S., […] o odłączenie działki z Kw nr [X] i przyłączenie do Kw nr [Y], po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 16 lutego 2005 r., zażalenia uczestnika postępowania Wspólnoty […] nieruchomości położonej w T. przy ulicy S.

na postanowienie Sądu Okręgowego w T. z dnia 3 czerwca 2004 r., sygn. akt VIII Ca […],

oddala zażalenie.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w T. w dniu 6 czerwca 2003 r. z księgi wieczystej Kw nr [X] urządzonej dla nieruchomości stanowiącej własność właścicieli wyodrębnionych lokali odłączył część o obszarze 0,0087 ha i odłączony obszar przyłączył do księgi wieczystej Kw nr [Y], w której dokonał wpisu w dziale I T., ul. S., działka nr […]/1 o powierzchni 0,0087 ha, w dziale II jest już wpisany Samorząd Województwa […]na podstawie decyzji Wojewody […] z dnia 7 grudnia 2000 r.

Apelację od powyższego wpisu wniesioną przez Wspólnotę […] nieruchomości położonej w T. przy ulicy S. Sąd Okręgowy w T. odrzucił postanowieniem z dnia 3 czerwca 2004 r. jako pochodzącą od osoby nieuprawnionej.

W uzasadnieniu Sąd Okręgowy stwierdził, że art. 6261 § 2 k.p.c. stanowi, że uczestnikami postępowania wieczystoksięgowego oprócz wnioskodawcy są tylko te osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone, bądź na rzecz których wpis ma nastąpić, a art. 62610 § 1, że o dokonanym wpisie Sąd zawiadamia uczestników postępowania, którzy zgodnie z § 3 art. 62610 mogą wnieść apelację od wpisu.

W księdze wieczystej Kw nr [X] w dziale II wpisani są właściciele poszczególnych oznaczonych lokali mieszkalnych i użytkowych, a nie wspólnota mieszkaniowa, która stanowi odrębny od jej członków podmiot. Wobec tego zgodnie z wymienionymi przepisami nie jest ona uczestnikiem postępowania wieczystoksięgowego, które dotyczy praw właścicieli poszczególnych lokali.

W zażaleniu na powyższe postanowienie Wspólnota […] wniosła o jego uchylenie. W ocenie skarżącej przysługuje jej przymiot uczestnika w niniejszej sprawie na podstawie art. 626 § 2 k.p.c., a tym samym prawo do wniesienia apelacji. Należy bowiem uznać, że skoro do księgi wieczystej wpisani są członkowie, a księga ta jest prowadzona dla nieruchomości wspólnej, to na mocy przepisów ustawy o własności lokalu uczestnikiem jest też Wspólnota […] niezależnie od tego, czy wprost jest wymieniona w tej księdze, czy też nie. Niezależnie od tego skarżącej przysługuje przymiot uczestnika na podstawie art. 510 § 1 k.p.c., gdyż w doktrynie dominujący jest pogląd, że art. 510 § 1 k.p.c. znajduje zastosowanie także w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Już na gruncie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. Nr 19, poz. 147 ze zm.) przed zmianą dokonaną ustawą z dnia 11 maja 2001 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy. Prawo o notariacie (Dz.U. Nr 63, poz. 635), w judykaturze wyrażane było

zapatrywanie, że przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece regulują samodzielnie krąg osób zainteresowanych w postępowaniu wieczystoksięgowym, które mogą być uczestnikami i wyłączają zastosowanie art. 510 k.p.c.

Obecnie zagadnienie, kto jest uczestnikiem postępowania wieczystoksięgowego, uregulowane jest w art. 6261 § 2 k.p.c. Treść tego przepisu jest jednoznaczna. Uczestnikami postępowania wieczystoksięgowego mogą być wyłącznie wnioskodawca, osoby, których prawa mają zostać wykreślone lub obciążone odraz osoby, na rzecz których wpis ma nastąpić. Użycie słowa „tylko” zgodnie z jego językowym rozumieniem, oznacza zawężenie kręgu podmiotów jedynie do wskazanych w treści przepisu, Konsekwentnie należy zatem przyjąć, że art. 6261 § 2 k.p.c. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 510 k.p.c. i eliminuje możliwość jego stosowania w postępowaniu wieczystoksięgowym. Takie stanowisko Sąd Najwyższy wyraził już wcześniej w postanowieniach z dnia 16 czerwca 2004 r., I CZ 48/04 i z dnia 24 czerwca 2004 r., III CZ 46/04.

Nie można zgodzić się ze stanowiskiem skarżącej, że jest ona uczestnikiem postępowania na mocy przepisów ustawy o własności lokali, gdyż żaden z przepisów tej ustawy nie rozszerza katalogu uczestników postępowania wieczystoksięgowego, zamieszczonego w art. 6261 § 2 k.p.c.

W literaturze rzeczywiście prezentowany jest pogląd, zgodnie z którym przepis art. 6261 § 2 k.p.c. nie wyłącza stosowania art. 510 k.p.c., lecz stanowi jego dopełnienie. Jednakże argumenty przytaczane na uzasadnienie tego poglądu nie stanowią wystarczającej podstawy do zanegowania rezultatów gramatycznej wykładni art. 6261 § 2 k.p.c. i do odstąpienia od utrwalonego już stanowiska Sądu Najwyższego.

Z powyższych względów na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 39318 § 3 k.p.c. i art. 397 § 2 k.p.c. Sąd Najwyższy orzekł jak w sentencji postanowienia.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.