Postanowienie z dnia 2021-04-20 sygn. IV KO 41/21
Numer BOS: 2223154
Data orzeczenia: 2021-04-20
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt IV KO 41/21
POSTANOWIENIE
Dnia 20 kwietnia 2021 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Rafał Malarski
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu bez udziału stron
w dniu 20 kwietnia 2021 r.,
w sprawie T. J.,
oskarżonego o przestępstwo z art. 107 § 1 k.k.s.
inicjatywy przekazania do rozpoznania sprawy innemu sądowi równorzędnemu,
wyrażonej w postanowieniu Sądu Rejonowego w J. z dnia 26 lutego 2021 r., sygn. akt II K (…), na podstawie art. 37 k.p.k.
p o s t a n o w i ł
przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w K.
UZASADNIENIE
Do Sądu Rejonowego w J. wpłynął akt oskarżenia przeciwko T.J. o popełnienie czynu zabronionego z art. 107 § 1 k.k.s.
Postanowieniem z 26 lutego 2021 r. Sąd Rejonowy w J. zwrócił się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w K. Zdaniem organu występującego, przesłanką przemawiającą za przekazaniem sprawy Sądowi wskazanemu w inicjatywie jest obecny stan zdrowia oskarżonego T.J., który uniemożliwia mu dojazd do Sądu właściwego miejscowo, natomiast nie wyklucza jego udziału w rozprawie przed Sądem w K., gdzie oskarżony mieszka obecnie.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Inicjatywa Sądu Rejonowego w J. zasługiwała na uwzględnienie. Analiza akt sprawy wskazywała na konieczność odstąpienia od ogólnej zasady właściwości miejscowej, gdyż przemawia za tym dobro wymiaru sprawiedliwości.
Przez ,,dobro wymiaru sprawiedliwości”, jako wyłączną, ale i konieczną przesłankę zastosowania w danej sprawie określonej w art. 37 k.p.k. instytucji, należy rozumieć także potrzebę skutecznego przeprowadzenia procesu w sytuacjach, w których wydaje się to mało realne bez odstępstwa od reguły wynikającej z art. 31 § 1 k.p.k., a więc zasady właściwości miejscowej sądu. Stąd też, jeżeli ustalony i potwierdzony zły stan zdrowia oskarżonego w ogóle wyklucza możliwość jego uczestnictwa w procesie przed sądem miejscowo właściwym, odległym od miejsca zamieszkania oskarżonego, bądź ocena tego stanu zdrowia nie jest aż tak kategoryczna, ale kondycja zdrowotna znacznie utrudnia jego obecność na rozprawie w tym sądzie, ze względu na narażanie zdrowia i życia tego oskarżonego na poważne niebezpieczeństwo, to wówczas ,,dobro wymiaru sprawiedliwości” wymaga, aby sprawę przekazać do sądu miejsca zamieszkania oskarżonego.
W omawianej sprawie zaistniały tego rodzaju uwarunkowania. Opinia biegłego specjalisty chorób wewnętrznych z 2 grudnia 2020 r., przeprowadzona na wniosek Sądu Rejonowego w J., jednoznacznie potwierdziła, że oskarżony z uwagi na stan zdrowia nie nadaje się do udziału w czynnościach sądowych poza miejscem zamieszkania, ale może uczestniczyć w rozprawie przed Sądem mającym siedzibę w K. – blisko miejsca jego zamieszkania.
Zgodzić się należy ze stanowiskiem Sądu Rejonowego, że zaniechanie decyzji o przekazaniu sprawy Sądowi położonemu blisko miejsca zamieszkania oskarżonego, wobec charakteru schorzeń T. J., spowodowałoby tylko dalszą przewlekłość postępowania i pogłębiło ryzyko w ogóle jego nieprzeprowadzenia, a stan taki nie służyłby dobru wymiaru sprawiedliwości. Przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w K., z powodów podanych przez Sąd miejscowo właściwy, zagwarantuje jej szybsze rozpoczęcie i sprawny tok, a w konsekwencji umożliwi jej zakończenie w rozsądnym terminie.
Z tych powodów Sąd Najwyższy orzekł jak na wstępie.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.