Postanowienie z dnia 1998-01-21 sygn. II CKN 567/97
Numer BOS: 2222389
Data orzeczenia: 1998-01-21
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt II CKN 567/97
Postanowienie
z dnia 21 stycznia 1998 r.
Przewodniczący: Sędzia SN J. Suchecki (spr.).
Sędziowie: SN B. Czech, SA B. Kamiński.
Sąd Najwyższy Izba Cywilna, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 1998 r. na rozprawie sprawy z wniosku wierzycieli: Banku G. S.A. i in., przeciwko dłużnikowi -Rolniczej Spółdzielni W. o egzekucję z nieruchomości na skutek kasacji dłużnika od postanowienia Sądu Wojewódzkiego z dnia 4 marca 1997 r., postanawia;
oddalić kasację, zasądzić od dłużnika na rzecz wierzyciela - Banku G. kwotę 1.500 zł tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy udzielił przybicia działki nr A w W. na rzecz E. B., oraz działki nr B położonej tamże na rzecz S. Z. Obie te działki stanowią część większej nieruchomości dłużnika objętej księgą wieczystą Kw nr (...) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w T. i były m.in. przedmiotem II licytacji w dniu 13 grudnia 1995 r. w sprawie K. M. (...) i. Komornika r. II wymienionego Sądu Rejonowego.
Tym samym postanowieniem Sąd Rejonowy odmówił przybicia co do działek nr C, D i E.
Postanowienie Sądu Rejonowego w części dotyczącej odmowy przybicia zaskarżyli zażaleniem uczestnicy - osoby fizyczne jak w sentencji i inni wspólnicy Przedsiębiorstwa "R." s.c. a w całości dłużnik. Oba zażalenia Sąd Wojewódzki postanowieniem z dnia 4 marca 1997 r. oddalił. Odnośnie zażalenia dłużnika w motywach postanowienia m.in. stwierdził, że podnoszone zarzuty dotyczą wadliwości sprzed rozpoczęcia licytacji, będących przedmiotem wcześniejszego rozstrzygnięcie w ramach skargi na czynności komornika.
Postanowienie Sądu Wojewódzkiego zaskarżyli kasacjami dłużnik i Przedsiębiorstwo "R." z tym, że kasacja Przedsiębiorstwa została odrzucona postanowieniem z dnia 5 I 1997 r.
W kasacji dłużnik zarzuca naruszenie art. 991 w związku z art. 951 i 955 k.p.c. podnosząc te same zarzuty co we wcześniejszym zażaleniu, tj. brak dodatkowego opisu i oszacowania w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 I 1995 r. w sprawie aktualizacji wyceny środków trwałych i nie zachowanie terminu z art. 955 § 1 k.p.c. odnośnie ogłoszenia prasowego.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Zarzuty powyższe były już przedmiotem rozpoznania Sądu Rejonowego w ramach rozpoznania skargi na czynności komornika. Skarga ta została postanowieniem z dnia 22.II.1996 r. prawomocnie oddalona. Gdyby przyjąć, że podstawą odmowy przybicia mogą być takie uchybienia poprzedzające licytację, to prawomocne rozstrzygnięcie jak wyżej czyniłoby bezzasadnym zarzut naruszenia przepisów postępowania nawet przy tak szerokiej wykładni art. 991 § 1 k.p.c. Nawiasem więc tylko zauważyć należy, że stosownie do wykładni prawa zawartej w przytoczonym przez Sąd Rejonowy orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 4.X.1957 r. I Cr 818/57 (OSN z 1959 r. poz. 42), zachowującym aktualność również w obecnym stanie prawnym, brak obwieszczenia przewidzianego w art. 955 k.p.c. nie może skutkować odmowy przybicia. W konkretnej sytuacji obwieszczenia dokonano i tylko wymagany powyższym przepisem termin miesięczny skrócony został o trzy dni, stąd nie zachodzi prawdopodobieństwo by takie uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik przetargu. Natomiast cyt. rozporządzenie Ministra Finansów nie dotyczy sposobu dokonywania opisu i oszacowania w toku egzekucji z nieruchomości. Sposób ten określają przepisy art. 942-951 k.p.c. i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników, w tym zwłaszcza paragrafu 136.
Z powyższych względów kasacja, co do zasady dopuszczalna w myśl art. 7751 § 2 k.p.c., ulega z mocy art. 39312 oddaleniu przy orzeczeniu o kosztach procesu z mocy art. 98 i 108 § 1 k.p.c.
Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.