Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 1998-01-08 sygn. II CKN 297/97

Numer BOS: 2222386
Data orzeczenia: 1998-01-08
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II CKN 297/97

Postanowienie

z dnia 8 stycznia 1998 r.

Przewodniczący: sędzia SN J. Gudowski.

Sędziowie SN: E. Skowrońska-Bocian, L. Walentynowicz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 1998 r. na rozprawie sprawy z wniosku H. Z., z udziałem B. Z., o podział majątku, na skutek kasacji wnioskodawcy od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w T. z dnia 27 listopada 1996 r. sygn. akt (...)

postanowił oddalić kasację oraz wniosek uczestniczki o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 22 maja 1996 r. Sąd Rejonowy w T. dokonał podziału majątku wspólnego wnioskodawcy H. Z. i uczestniczki postępowania B. Z., w skład którego wchodziło lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego przy ul. L. w T. wraz z przynależnym wkładem mieszkaniowym.

Sąd przyznał wnioskodawcy wkład mieszkaniowy wraz z prawem do lokalu oraz zasądził od niego na rzecz uczestniczki spłatę w wysokości 18.680,05 zł, rozłożoną na 60 miesięcznych rat po 311,33 zł, poczynając od uprawomocnienia się orzeczenia, płatnych do dnia 11 każdego miesiąca, z zastrzeżeniem odsetek ustawowych w razie zwłoki w uiszczeniu którejkolwiek z rat.

W toku tego postępowania strony załatwiły ugodowo również podział ruchomości należących do ich dorobku i w tej części sąd postępowanie w sprawie umorzył.

Sposób podziału prawa do lokalu wynikał z uzgodnień byłych małżonków Z. Ich małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w T. z dnia 17 marca 1993 r. sygn. akt (...), w którym wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dwojgiem dzieci powierzono ojcu. Uczestniczka wyprowadziła się ze wspólnego lokalu i uzyskała inne mieszkanie.

Wkład do lokalu bezspornie pochodził z darowizny matki uczestniczki. Sąd Rejonowy zaaprobował stanowisko B. Z., że darowizna przeznaczona została wyłącznie dla niej, a nie na rzecz obojga małżonków. Przemawiały za tym - w ocenie sądu - okoliczności darowizny ujawnione w dokumentach, wola darczyńcy oraz domniemanie z art. 33 pkt 2 k.r.o. Wkład mieszkaniowy, jako nakład przeniesiony z majątku odrębnego uczestniczki na majątek wspólny, został zasądzony w całości na jej rzecz (art. 45 § 1 k.r.o.), w sposób nie obciążający nadmiernie wnioskodawcy (art. 212 § 3 k.c.), z uwagi na jego sytuację materialną.

W rewizji wnioskodawca domagał się obniżenia spłaty do połowy wartości wkładu mieszkaniowego, a także rozłożenia jej na niższe raty. Obniżenie spłaty powinno być - jego zdaniem - konsekwencją współwłasności wkładu.

Postanowienie zostało również zaskarżone przez uczestniczkę, która domagała się skrócenia terminu płatności zasądzonej kwoty.

Sąd Wojewódzki w T. postanowieniem z dnia 27 listopada 1996 r. uwzględnił częściowo rewizję B. Z. i rozłożył spłatę na 24 miesięcznych rat (po 778,33 zł miesięcznie). W pozostałym zakresie oddalił jej rewizję oraz w całości oddalił rewizję wnioskodawcy.

Sąd odwoławczy uznał za trafne stanowisko Sądu Rejonowego co do przynależności całego wkładu mieszkaniowego do majątku odrębnego uczestniczki. Jeśli chodzi natomiast o problem spłaty, to zasądzona od wnioskodawcy suma była -zdaniem Sądu Wojewódzkiego - wysoka i wymagała rozłożenia na raty. Z kolei pięcioletni okres spłaty naruszał interesy uczestniczki, przede wszystkim z racji istniejącej inflacji oraz z uwagi na konieczność pokrycia kosztów uzyskania przez nią innego lokalu.

W kasacji wnioskodawca domagał się uchylenia postanowienia odwoławczego w części zmieniającej oraz w części oddalającej jego rewizję i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Skarżący powołał się na naruszenie przepisów procesowych, a mianowicie przepisów art. 233 § 1 k.p.c. i art. 328 § 2 k.p.c. Jego zdaniem, Sąd Wojewódzki dokonał niewłaściwej oceny materiału dowodowego, w wyniku czego uznał wkład mieszkaniowy za przynależny do majątku odrębnego uczestniczki. Nie rozważył również argumentów wnioskodawcy w zakresie jego możliwości płatniczych.

W piśmie procesowym z dnia 1 sierpnia 1997 r., złożonym po upływie pięciu miesięcy od wniesienia kasacji, H. Z. przedstawił dodatkowo zarzut naruszenia przepisów art. 380, 381 § 1, art. 385 § 2 i art. 387 k.p.c. w dawnym brzmieniu, a także wskazał, że naruszenie przepisu art. 328 § 2 k.p.c. nastąpiło również w następstwie niepełnego powołania dowodów, na których oparte zostało rozstrzygnięcie odwoławcze, bez podania przyczyn nieuwzględnienia dowodów oferowanych przez skarżącego.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Każda z dwóch wymienionych w art. 3931 k.p.c. podstaw kasacyjnych ma charakter abstrakcyjny i może się procesowo zaktualizować tylko przez jej konkretyzację. Ta zaś oznacza, że przy powołanej podstawie z art. 3931 pkt 2 k.p.c. konieczne jest wskazanie, które przepisy zostały naruszone, na czym to naruszenie polegało oraz jaki mogło mieć wpływ na wynik sprawy (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1997 r. III CKN 13/97 - OSNC 1997, z. 8, poz. 114 i postanowienie z dnia 2 kwietnia 1997 r. II CKN 98/96 - OSNC 1997, z. 10, poz. 144). Konkretyzacja podstawy kasacyjnej musi nastąpić w treści kasacji, gdyż od tego uzależniona jest dopuszczalność omawianego środka odwoławczego. Po upływie terminu do wniesienia kasacji można jedynie przytaczać nowe uzasadnienie skonkretyzowanej podstawy kasacyjnej (art. 39311 in fine k.p.c.), co oznacza rozszerzenie argumentacji przeciwko wskazanym już w kasacji uchybieniom sądu drugiej instancji. Po tym terminie nie można wskazywać nowych uchybień, bo nie sposób akceptować założenia, że przez powołanie w kasacji podstawy z art. 393pkt 2 k.p.c. zostały zakwestionowane przez skarżącego wszystkie istniejące przepisy procesowe, z możliwością konkretyzowania ich w dowolnym czasie. Przy takim założeniu skarga kasacyjna stałaby się namiastką środka odwoławczego, podlegającą uzupełnieniu i konkretyzowaniu aż do chwili wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy.

Z podanych przyczyn spóźnione jest skonkretyzowanie podstawy kasacyjnej zamieszczone w piśmie procesowym wnioskodawcy z dnia 1 sierpnia 1997 r., z wyjątkiem uzupełniającej argumentacji dotyczącej powołanego w kasacji art. 328 § 2 k.p.c. W konsekwencji należy przyjąć, że w kasacji zakwestionowano tylko naruszenie przez Sąd Wojewódzki przepisów art. 233 § 1 k.p.c. i art. 328 § 2 k.p.c.

Sąd Wojewódzki zaaprobował stanowisko sądu pierwszej instancji w kwestii zaliczenia wkładu mieszkaniowego do majątku odrębnego uczestniczki, co było następstwem uznania, że Alfreda B. dokonała darowizny wyłącznie na rzecz córki. W tej kwestii Sąd Wojewódzki nie dokonywał własnych ustaleń faktycznych, a zatem przypisanie temu sądowi naruszenia przepisu art. 233 § 1 k.p.c. było bezpodstawne. Uzasadnienie zaskarżonego orzeczenia jest zwięzłe, ale spełnia podstawowe wymogi przewidziane w art. 328 § 2 k.p.c. Skarżący zdaje się utożsamiać rolę sądu odwoławczego z funkcją sądu pierwszej instancji.

Podmiotowy zakres darowizny dokonanej przez matkę uczestniczki należy do sfery ustaleń faktycznych Sądu Rejonowego. Do tej sfery nie sięga funkcja kasacyjna Sądu Najwyższego w rozpoznawanej sprawie.

Intencją wnioskodawcy było także poddanie kontroli kasacyjnej orzeczenia Sądu Wojewódzkiego w części dotyczącej rozłożenia spłaty na raty. Podstawę tego orzeczenia stanowiły przepisy prawa materialnego, a mianowicie art. 212 § 3 k.c. (w związku z art. 46 k.r.o. i art. 1035 k.p.c.).

Nie została jednak powołana podstawa kasacyjna z art. 3931 pkt l k.p.c., a Sąd Najwyższy nie może wykraczać poza granice kasacji i bierze pod rozwagę z urzędu jedynie nieważność postępowania (art. 39311k.p.c.).

Należało w konsekwencji kasację oddalić (art. 39312 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.