Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 1999-08-25 sygn. III CKN 708/99

Numer BOS: 2222262
Data orzeczenia: 1999-08-25
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Sygn. akt III CKN 708/99

Postanowienie

z dnia 25 sierpnia 1999 r.

Przewodniczący: Sędzia SN A. Wypiórkiewicz (spr.).

Sędziowie SN: B. Czech, M. Wysocka.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 sierpnia 1999 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej w C. o wznowienie postępowania w sprawie z powództwa tej Spółdzielni przeciwko pozwanemu M. B. o złożenie oświadczenia woli na skutek kasacji powódki od postanowienia Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 10 maja 1999 r.

postanawia:

oddalić kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w W., wyrokiem z dnia 30 lipca 1996 r., oddalił powództwo Spółdzielni Rolniczo - Spożywczej w C. skierowane przeciwko pozwanemu M. B. o przeniesienie na własność Spółdzielni północnej części działki nr 738, położonej we wsi Ż., natomiast Sąd Wojewódzki w Ł., wyrokiem z dnia 31 października 1996 r., oddalił apelację pozwanej. Rozstrzygnięcie sprawy wynika z uznania, że powódce nie służy w stosunku do pozwanego roszczenie uregulowane w art. 231 k.c.

Sąd Rejonowy w W., postanowieniem z dnia 30 marca 1999 r., odrzucił skargę Spółdzielni o wznowienie postępowania, jako nie opartą na ustawowej podstawie. Skarga ta wniesiona nieprawidłowo do Sądu Okręgowego w Ł. została przekazana przez ten Sąd Sądowi pierwszej instancji, postanowieniem z dnia 9 października 1998 r. Skarżąca utrzymywała, że wyrok uzyskany został za pomocą przestępstwa popełnionego przez pozwanego M. B., który w umowie sprzedaży nieruchomości, not. J. G. w Z., zataił, że część nieruchomości nr 738 jest w posiadaniu powódki i przez nią zabudowana oraz że została geodezyjnie podzielona na działkę nr x i nr y. Ponadto Spółdzielnia zarzuciła, że wyrok zapadł z naruszeniem art. 231 k.c. i art. 177 § 1 pkt 4 k.p.c. oraz art. 177 § 2 k.p.c., a postępowanie dotknięte jest nieważnością, gdyż Sąd Rejonowy nie wezwał do udziału w sprawie "społeczności wsi".

Sąd Okręgowy w Ł. oddalił zażalenie powódki wniesione na odrzucenie skargi w uznaniu prawidłowości stanowiska wyrażonego przez Sąd I instancji w zaskarżonym orzeczeniu.

Spółdzielnia złożyła kasację od postanowienia Sądu Okręgowego, w której utrzymuje, że odmiennie niż to przyjęły Sądy obydwóch instancji art. 403 § 1 k.p.c. w pełni uzasadniał skargę o wznowienie postępowania, gdyż rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło z obrazą art. 231 § 1 k.c. Poza tym Sąd nie wezwał do udziału w sprawie mieszkańców wsi. Wyrok oparty został na dokumencie, "co najmniej podrobionym lub przerobionym", a do umowy sprzedaży doszło w warunkach świadomego wprowadzenia notariusza w błąd przez strony tej umowy, co do zabudowy działki i aktualnego jej posiadacza. Skarżąca domaga się uchylenia zaskarżonego postanowienia, jak też postanowienia Sądu I instancji oraz przekazania sprawy temuż Sądowi do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Podstawy skargi o wznowienie postępowania zostały ściśle określone przez ustawę (por. art. 401 k.p.c. i art. 403 k.p.c.). Wśród tych podstaw nie ma podstawy odwołującej się wprost do naruszenia przez Sąd prawa materialnego lub przepisowi postępowania. Naruszenie prawa może natomiast stanowić o zaistnieniu podstawy środka odwoławczego (zażalenia, apelacji, kasacji). Naruszenie prawa może też doprowadzić w określonej ustawowo sytuacji do powstania podstawy skargi o wznowienie (por. art. 401 k.p.c. co do przyczyn nieważności postępowania). Stąd też bez znaczenia pozostaje wywiedziony w kasacji zarzut, że wyrok w sprawie zapadł z obrazą art. 231 k.c. oraz przepisów o przekształceniach podmiotowych w procesie. Nie znajduje też jakiegokolwiek oparcia w ustaleniach faktycznych twierdzenie skarżącej, że wymieniony wyrok wydany został na podstawie dokumentu "podrobionego" lub "przerobionego" i uzyskany w wyniku przestępstwa. Wystarczy ograniczyć się do stwierdzenia, że w tej sprawie pozwany został uniewinniony.

Ukształtowanie treści umowy sprzedaży w konsekwencji przekazania notariuszowi nieprawdziwych danych o stanie prawnym lub faktycznym rzeczy, nie jest równoznaczne ze sfałszowaniem dokumentu. Może natomiast rzutować w określonych okolicznościach na ocenę skuteczności lub ważności czynności prawnej. Jednakże nawet błąd Sądu w ocenie czynności prawnej -co z okoliczności sprawy nie wynika - nie może stanowić sam przez się o powstaniu podstawy skargi o wznowienie postępowania.

Podniesione w kasacji zarzuty jako bezzasadne, nie mogą zatem jej usprawiedliwiać, co mając na uwadze Sąd Najwyższy kasację tę oddalił na podstawie art. 39312 k.p.c.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.