Postanowienie z dnia 1998-08-26 sygn. II CZ 73/98

Numer BOS: 2222237
Data orzeczenia: 1998-08-26
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II CZ 73/98

Postanowienie

Sądu Najwyższego

z dnia 26 sierpnia 1998 r.

Przewodniczący: sędzia SN J. Suchecki.

Sędziowie SN: G. Filcek, J. Gudowski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 1998 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa (...) Holdingu Węglowego - Spółki Akcyjnej w K. przeciwko Cementowni "W. (...)" - Spółce Akcyjnej w O. o zapłatę, na skutek zażalenia pozwanej na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 30 marca 1998 r. sygn. akt (...) postanowił uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 30 marca 1998 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach odrzucił kasację pozwanej Cementowni "W. (...)" SA w O., od wyroku tego sądu z dnia 23 stycznia 1998 r., albowiem uznał, że została ona wniesiona z naruszeniem art. 3932 k.p.c., ustanawiającego przymus adwokacko-radcowski. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, skoro kasację wnieśli prezes zarządu i prokurent, z których żaden nie jest ani adwokatem, ani radcą prawnym, przeto kasacja, jako niedopuszczalna, ulega odrzuceniu (art. 3935 k.p.c.).

W zażaleniu na to postanowienie pełnomocnik strony pozwanej będący radcą prawnym, występująca w postępowaniu już przed sądami pierwszej i drugiej instancji, zarzuciła, że to ona jest autorką kasacji, co potwierdza podpis złożony przez nią na końcu pisma. Faktem jest, że oprócz tego pod kasacją widnieją jeszcze podpisy prezesa zarządu i prokurenta, ale -zdaniem skarżącej - fakt ten nie upoważnia do wniosku, że przymus adwokacko-radcowski nie został spełniony.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Wyrażone w zaskarżonym postanowieniu stwierdzenie Sądu Apelacyjnego, że kasacja strony pozwanej została wniesiona przez prezesa zarządu i prokurenta, co jest równoznaczne z naruszeniem art. 3932 § 1 k.p.c. - nie może być uznane za trafne z dwu względów: po pierwsze, w nagłówku kasacji wyraźnie zaznaczono, że skarżąca działa (ergo wnosi kasację) przez pełnomocnika procesowego w osobie radcy prawnego, i po wtóre, na końcu kasacji, pod uzasadnieniem, obok podpisów prezesa zarządu i prokurenta, widnieje trzeci podpis, wprawdzie nieczytelny i nie opatrzony pieczęcią imienną, ale - na co wskazuje wizerunek innych podpisów znajdujących się na dokumentach złożonych do akt - należący do pełnomocnika strony pozwanej, radcy prawnego A. O.

W tej sytuacji pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, czy złożenie na kasacji - obok podpisu wnoszącego ją pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym - także podpisu strony lub jej przedstawiciela ma jakikolwiek wpływ na ocenę wymagań stawianych przez art. 3932 k.p.c. Stanowisko w tej kwestii musi być negatywne, gdyż w sensie procesowym, zgodnie z art. 392 § 1 k.p.c., kasacja przysługuje stronie, a adwokat lub radca prawny tylko działają w jej imieniu (art. 86 k.p.c.), przy czym z punktu widzenia celów instytucji przymusu adwokacko-radcowskiego istotne jest spełnienie kryteriów kompetencji i profesjonalizmu. Jeżeli więc kasację wniósł, co oznacza jej sporządzenie i podpisanie, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym (por. w tej kwestii postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 1997 r. II CZ 35/97, OSNC 1997, z. 10, poz. 151), to opatrzenie kasacji podpisem także samej strony lub jej przedstawiciela nie może mieć żadnego procesowego, ani merytorycznego znaczenia.

W konsekwencji po uznaniu, że podpisanie kasacji wniesionej (sporządzonej i podpisanej) przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym także przez samą stronę lub jej przedstawiciela nie narusza przepisu (art. 39318 k.p.c.).

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.