Postanowienie z dnia 2020-12-15 sygn. III AUz 239/20
Numer BOS: 2222073
Data orzeczenia: 2020-12-15
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt III AUz 239/20
Postanowienie
Sądu Apelacyjnego w Katowicach
z dnia 15 grudnia 2020 r.
Urząd Miasta jako adresat decyzji organu rentowego będący osobą której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, mimo że nie posiada osobowości prawnej - jest stroną postępowania sądowego i posiada zdolność sądową i procesową.
Przewodniczący: Sędzia SA Beata Torbus (ref).
Sędziowie: SA Gabriela Pietrzyk-Cyrbus, Marek Żurecki.
Uzasadnienie
(...)Urząd Miasta K., jako domagający się zwrotu składek, będący jednocześnie adresatem decyzji, jest stroną tego postępowania w rozumieniu art. 47711 § 1 k.p.c., jako "inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja". Godzi się bowiem zauważyć, że w myśl tego przepisu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych stronami są: ubezpieczony, osoba odwołująca się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy, wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i zainteresowany.
Nie ma racji Sąd Okręgowy, że Urząd Miasta K nie posiada zdolności sądowej. Wszak poza sporem jest, że Urząd Miasta K., jako pracodawca w stosunku do pracowników samorządowych na podstawie art. 3 k.p. oraz art. 2 pkt 2 w związku z 4 ust. 1 pkt 1c i ust. 2 i art. 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j: Dz. U z 2019 r., poz. 1282 ze zm.), jest płatnikiem składek w rozumieniu art. 4 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie zaś do treści art. 460 § 1 k.p.c., zdolność sądową i procesową ma także jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, chociażby nie posiadała osobowości prawnej.
Płatnik składek zatem, jako inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, będący jednocześnie adresatem decyzji organu rentowego, pomimo tego, że nie posiada osobowości prawnej, ma zdolność sądowa i procesową. Orzecznictwo w tej kwestii jest już utrwalone (por. postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2018 r., I UK 157/17 i powołane tam orzecznictwo).
Informacja publiczna