Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2009-11-17 sygn. IV KZ 62/09

Numer BOS: 2221386
Data orzeczenia: 2009-11-17
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV KZ 62/09

Postanowienie

Sądu Najwyższego

z dnia 17 listopada 2009 r.

Przewodniczący: Sędzia P. Hofmański.

Sąd Najwyższy - Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w sprawie T. M. po rozpoznaniu zażalenia skazanego na zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w K. z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. akt IX Ka 2771/07 w przedmiocie odmowy przyjęcia wniosku o sporządzenie i nadesłanie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem postanowił: zaskarżone zarządzenie utrzymać w mocy.

Uzasadnienie

Wyrok Sądu Okręgowego w K. w sprawie IX Ka 2771/07 ogłoszony został w dniu 8 kwietnia 2009 r. Z protokołu ogłoszenia wyroku wynika, że skazany nie stawił się, niemniej obecny był na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2009 r., kiedy to ogłoszono postanowienie o odroczeniu wydania wyroku wraz z informacją kiedy i gdzie zostanie on ogłoszony. W tej sytuacji termin do złożenia wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem w celu wywiedzenia kasacji upłynął w dniu 15 kwietnia 2009 r. (wtorek). Jeżeli zatem wniosek skazanego z dnia 18 maja 2009 r. potraktowany został jako wniosek w trybie określonym w art. 524 § 1 zd. drugie k.p.k., Prezes Sądu Okręgowego w K. trafnie uznał go za nieskuteczny, albowiem termin określony w tym przepisie ma charakter zawity, co powoduje, że czynność procesowa dokonana po jego upływie nie wywołuje skutków prawnych.

Należy wszelako zauważyć, że w sprawie doszło do pewnego nieporozumienia, wywołanego nieścisłością informacji udzielonej skazanemu przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pismem z dnia 8 maja 2009 r. Napisano tam, że zgodnie z art. 157 k.p.k. oskarżonemu na jego żądanie należy wydać bezpłatnie jeden uwierzytelniony odpis każdego orzeczenia. W związku z tym Rzecznik zwrócił się do skazanego o nadesłanie wydanych wobec niego wyroków sądów obu instancji wraz z uzasadnieniami. Kierując się tymi wskazaniami, skazany zwrócił się o nadesłanie wyroku Sądu Okręgowego w K. w sprawie IX Ka 2771/07 wraz z uzasadnieniem. W piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich zabrakło jednak informacji, że odpis orzeczenia z uzasadnieniem wydaje się jedynie wtedy, gdy uzasadnienie takie sporządzono (art. 157 § 1 zd. drugie k.p.k.). W niniejszej sprawie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w K. nie sporządzono, w związku z uznaniem apelacji za oczywiście bezzasadną (art. 457 § 2 k.p.k.). Zwalniało to Sąd od obowiązku sporządzenia uzasadnienia, skoro nie złożono w terminie stosownego wniosku. W tej sytuacji, Prezes Sądu Okręgowego prawidłowo uznał wniosek skazanego za złożony w trybie określonym w art. 524 § 1 zd. drugie k.p.k. i odmówił jego przyjęcia.

Powyższe nie oznacza jednak, że skazany nie ma prawa do otrzymania odpisu wyroku Sądu Okręgowego w K., tyle że w trybie określonym w art. 157 § 1 k.p.k. (a nie w trybie określonym w art. 524 § 1 k.p.k.) i bez uzasadnienia. Nieuwzględnienie rozpoznawanego zażalenia nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Najwyższy orzekł jak na wstępie.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.