Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2015-08-19 sygn. IV KO 46/15

Numer BOS: 2192986
Data orzeczenia: 2015-08-19
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV KO 46/15

Postanowienie z dnia 19 sierpnia 2015 r.

Wznowienie postępowania zakończonego orzeczeniem Sądu Najwyższego jest możliwe tylko odnośnie do takiego postępowania, które merytorycznie zakończyło się przed tym Sądem; nie jest takim orzeczeniem w rozumieniu art. 540 k.k. orzeczenie, którym Sąd Najwyższy oddala kasację; jest nim natomiast orzeczenie następcze Sądu Najwyższego zapadłe po uchyleniu zaskarżonego kasacją wyroku, to jest orzeczenie o umorzeniu postępowania bądź o uniewinnieniu oskarżonego - art. 537 § 2 k.p.k.

Przewodniczący: sędzia SN M. Gierszon (sprawozdawca).

Sędziowie SN: K. Cesarz, P. Kalinowski.

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku A. K. o wznowienie postępowania Sądu Najwyższego zakończonego wyrokiem w dniu 12 lutego 2010 r., po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia 2015 r.,

postanowił pozostawić wniosek A. K. o wznowienie postępowania bez rozpoznania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lutego 2010 r., wydanym na posiedzeniu, Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu kasacji wniesionej przez Prokuratora Generalnego na korzyść A. K., skazanego wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z dnia 20 sierpnia 2008 r. za przestępstwo z art. 284 § 2 k.k. na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres lat 4 oraz 100 stawek dziennych grzywny, po ustaleniu wysokości stawki na 100 zł i zobowiązanego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłatę na rzecz F. L. S. A. w G. kwoty 14 700 zł w terminie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku, uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze i w tym zakresie sprawę oskarżonego A. K. przekazał Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

W dniu 30 czerwca 2015 r. do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej wyrokiem z dnia 12 lutego 2010 r. sporządzony osobiście przez A. K. Powołując się na "nowy" dowód w postaci pisma firmy F. L. S. A. z dnia 28 maja 2015 r., domagał się on uchylenia wspomnianego wyroku Sądu Najwyższego i uniewinnienia go od popełnienia zarzucanego mu czynu.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

W stwierdzonych w sprawie okolicznościach wniosek A. K. należało pozostawić bez rozpoznania jako niedopuszczalny z mocy prawa.

Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, stąd stosownie do treści art. 540 § 1 k.p.k. przysługuje tylko od orzeczeń prawomocnych, i to wyłącznie takich, które kończą postępowanie sądowe.

Orzeczeniem kończącym postępowanie nie jest z pewnością - wobec oczywistego charakteru i jego następstw - wyrok Sądu Najwyższego uchylający zaskarżony kasacją wyrok i przekazujący sprawę do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji. Zatem taki, którego uchylenia przedmiotowym wnioskiem domaga się wnioskodawca.

Niezależnie od tego - wypada w tym miejscu przypomnieć - że wznowienie postępowania zakończonego orzeczeniem Sądu Najwyższego jest możliwe tylko odnośnie do takiego postępowania, które co do meritum zakończyło się przed tym Sądem. Trafnie bowiem wskazuje się w orzecznictwie, że nie jest orzeczeniem kończącym postępowanie w rozumieniu art. 540 k.k. orzeczenie, którym Sąd Najwyższy oddala kasację (zob. postanowienie tego Sądu z dnia 12 kwietnia 2001 r., III KO 53/99, OSNKW 2001, z. 7-8, poz. 67). Jest nim natomiast orzeczenie następcze Sądu Najwyższego zapadłe po uchyleniu zaskarżonego kasacją wyroku, tj. orzeczenie o umorzeniu postępowania bądź o uniewinnieniu oskarżonego (art. 537 § 2 k.p.k.).

Zważywszy na wspomniane regulacje, należało uznać przedmiotowy wniosek za niedopuszczalny z mocy prawa i jako taki - stosownie do treści art. 545 § 1 k.p.k. w zw. z art. 430 § 1 k.p.k. i art. 429 § 1 k.p.k. - pozostawić go bez rozpoznania.

Nadmienić także należy, że wnioskodawca jest wciąż uprawniony do tego, by stosownym wnioskiem domagać się wznowienia postępowania, które toczyło się przeciwko niemu przed Sądem Rejonowym i zakończyło się prawomocnym skazaniem go za zarzucane mu w tym postępowaniu, przestępstwo.

Z tych to względów postanowiono jak wyżej.

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.