Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyrok z dnia 1974-01-07 sygn. Rw 1087/73

Numer BOS: 2191478
Data orzeczenia: 1974-01-07
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt Rw 1087/73

Wyrok z dnia 7 stycznia 1974 r.

Fakt, że kradzież z włamaniem dokonana została w wyniku zbiorowej akcji przestępnej, powinien być z reguły traktowany jako okoliczność obciążająca przy wymiarze kary w stosunku do poszczególnych współsprawców.

Przewodniczący: sędzia płk dr W. Sieracki (sprawozdawca). Sędziowie: ppłk C. Bakalarski, płk A. Szuszkiewicz (del. Sądu Woj.).

Prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej: ppłk J. Rulewski.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 stycznia 1974 r. sprawy Ryszarda P., skazanego nieprawomocnie za przestępstwo określone w art. 208 k.k. na karę 1 roku pozbawienia wolności i 2.000 zł grzywny, z powodu rewizji wniesionej przez obrońcę od wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego w N. z dnia 19 listopada 1973 r.

nie uwzględnił rewizji obrońcy i zaskarżony wyrok utrzymał w mocy.

Uzasadnienie

(...) Powołanym wyrokiem Ryszard P. skazany został za to, że działając wspólnie z innymi osobami w dniu 30 sierpnia 1973 r. na stacji PKP w N1, po włamaniu się do wagonu towarowego przez zerwanie plomby i oddrutowanie drzwi oraz odkręcenie śruby zabezpieczającej drzwi tego wagonu, skradł z niego wraz z innymi osobami 2 kartony papierosów "Giewont" z filtrem wartości 7.200 zł.

Wyrok ten zaskarżony został rewizją obrońcy oskarżonego. Skarżący wnosił o zmianę zaskarżonego wyroku przez warunkowe zawieszenie wykonania wymierzonej oskarżonemu kary pozbawienia wolności.

Wywody rewizji, zmierzające do uzasadnienia wniosku o warunkowe zawieszenie wykonania wymierzonej oskarżonemu kary pozbawienia wolności, nie są przekonujące. Przede wszystkim podkreślić należy, że opisane w zaskarżonym wyroku przestępstwo określone w art. 208 k.k. popełnione zostało przez oskarżonego Ryszarda P. wspólnie z innymi osobami, którym za przestępstwo to wymierzono znacznie surowsze (niż oskarżonemu Ryszardowi P.) kary pozbawienia wolności.

Współudział kilku sprawców w dokonaniu określonego przestępstwa, a więc działanie przedsięwzięte w wyniku zbiorowego uzgodnienia woli popełnienia przestępstwa przez dwóch lub więcej sprawców, jest tą okolicznością - zarówno natury podmiotowej, jak i przedmiotowej - która zwiększa stopień społecznego niebezpieczeństwa czynu poszczególnych współsprawców, co w niektórych wypadkach prowadzi do skonstruowania kwalifikowanego typu przestępstwa (np. w art. 168 § 2, art. 256 § 2, art. 304 § 2 i art. 313 k.k.). Wprawdzie kodeks karny nie przewiduje kwalifikowanego typu przestępstwa określonego w art. 208 k.k. ze względu na dokonanie tego przestępstwa przez kilku sprawców, to jednak fakt, że kradzież z włamaniem dokonana została w wyniku zbiorowej akcji przestępnej, powinien być z reguły traktowany jako okoliczność obciążająca przy wymiarze kary w stosunku do poszczególnych współsprawców. Skoro zatem oskarżonemu Ryszardowi P., mimo że współdziałał w kradzieży mienia społecznego z innymi osobami, wymierzono karę pozbawienia wolności w najniższym ustawowym wymiarze określonym w przepisie art. 208 k.k., to fakt ten wskazuje wyraźnie na to, że sąd pierwszej instancji uwzględnił wszystkie okoliczności przemawiające na korzyść oskarżonego, a wśród nich i tę okoliczność, że rola oskarżonego w opisanej w zaskarżonym wyroku akcji przestępnej nie była pierwszoplanowa. Współudział oskarżonego wraz z innymi osobami (prawomocnie skazanymi) w zbiorowej akcji przestępnej oraz fakt, że oskarżony uczestniczył także w ukryciu skradzionych papierosów (w czasie rewidowania wagonów przez funkcjonariuszy SOK) w miale węglowym, co doprowadziło do tego, iż papierosy te "nie nadawały się już do wysyłki", uznać należy za takie okoliczności, które sprawiają, że względy na społeczne oddziaływanie kary przemawiają przeciwko warunkowemu zawieszeniu wykonania wymierzonej oskarżonemu kary pozbawienia wolności. Niezależnie od tego podkreślić należy, że zastosowanie wobec oskarżonego Ryszarda P. przepisu art. 73 § 1 k.k. byłoby równoznaczne z wymierzeniem mu rażąco łagodnej kary i naruszałoby wewnętrzną sprawiedliwość zaskarżonego wyroku, na podstawie którego pozostałym współsprawcom przestępstwa określonego w art. 208 k.k. wymierzono bezwzględne kary pozbawienia wolności.

OSNKW 1974 r., Nr 5, poz. 101

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.