Postanowienie z dnia 1980-02-26 sygn. IV CR 8/80
Numer BOS: 2131170
Data orzeczenia: 1980-02-26
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt IV CR 8/80
Postanowienie z dnia 26 lutego 1980 r.
Delegowany sędzia rejonowy nie może być przewodniczącym sądu wojewódzkiego rozpoznającego sprawę w składzie trzech sędziów zawodowych. Delegacja sędziego rejonowego do sądu wojewódzkiego przez Ministra Sprawiedliwości może jedynie upoważnić tego sędziego do przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.
Przewodniczący: Sędzia SN F. Wesely (sprawozdawca). Sędziowie SN: S. Rudnicki, R. Czarnecki.
Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Generalnej PRL, W. Sztejn, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z wniosku Marii K. o ubezwłasnowolnienie Tomasza K., na skutek rewizji uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Katowicach z dnia 9 lipca 1979 r.
uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi Wojewódzkiemu w Katowicach, przy czym zniósł postępowanie przed tym Sądem jako dotknięte nieważnością.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki ubezwłasnowolnił całkowicie uczestnika postępowania urodzonego w r. 1913 z powodu choroby psychicznej pod postacią zespołu urojeniowego na podłożu miażdżycowym.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Przede wszystkim należy stwierdzić z urzędu na podstawie art. 381 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., że Sąd Wojewódzki rozpoznał sprawę w składzie sprzecznym z przepisami prawa, co skutkuje nieważność postępowania (art. 369 pkt 4 k.p.c.).
W składzie bowiem sądu orzekającego w sprawie brał udział delegowany sędzia rejonowy w charakterze przewodniczącego sądu. Było to sprzeczne z treścią art. 25 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych, gdyż sędzia innego sądu nie może być przewodniczącym sądu rozpoznającego sprawę. Delegacja sędziego rejonowego do sądu wojewódzkiego przez Ministra Sprawiedliwości może jedynie upoważnić tego sędziego do przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Sprawy zaś o ubezwłasnowolnienie zgodnie z dyspozycją art. 544 § 1 k.p.c. podlegają rozpoznaniu przez sąd wojewódzki, jako sąd pierwszej instancji, w składzie trzech sędziów zawodowych.
Dlatego z mocy art. 388 § 2 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.
OSNC 1980 r., Nr 10, poz. 194
Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN