Postanowienie z dnia 2014-08-20 sygn. II AKz 245/14
Numer BOS: 135227
Data orzeczenia: 2014-08-20
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Sędziowie: Alina Kamińska (przewodniczący), Dariusz Czajkowski , Janusz Sulima
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt II AKz 245/14
POSTANOWIENIE
Dnia 20 sierpnia 2014 r.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w II Wydziale Karnym w składzie:
Przewodniczący |
:SSA Alina Kamińska |
Sędziowie |
:SSA Dariusz Czajkowski (spr.) SSA Janusz Sulima |
Protokolant |
:Anna Tkaczyk |
przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku - Danuty Dąbrowskiej
po rozpoznaniu w sprawie skazanego D. S. s. K.
zażalenia wniesionego przez skazanego
na postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie
z dnia 17 lipca 2014r. sygn. akt II K 6/14
w przedmiocie zaliczenia tymczasowego aresztowania
na podstawie art. 437 § 1 k.p.k.
postanawia
utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 17.07.2014r. Sąd Okręgowy w Olsztynie na mocy art. 420 § 1 i 2 k.p.k. zaliczył skazanemu D. S. na poczet kary łącznej pozbawienia wolności orzeczonej w pkt I wyroku łącznego Sądu Okręgowego z dnia 20.03.2014r., sygn. akt II K 6/14 okres rzeczywistego pozbawienia go wolności w sprawie Sądu Rejonowego w Bartoszycach w sprawie II K (...), od dnia 9 kwietnia 2009r. do dnia 10 kwietnia 2009r.
Zażalenie na to orzeczenie wniósł D. S., domagając się zaliczenia na poczet orzeczonej kary łącznej okresu odbywania kary w sprawie II K (...) od dnia 17.04.2011r. do dnia 04.01.2012r. oraz kar ograniczenia wolności orzeczonych w sprawach II K (...) i
II K (...).
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Zaskarżone orzeczenie o zaliczeniu skazanemu D. S. na poczet kary łącznej pozbawienia wolności orzeczonej w pkt I wyroku łącznego Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie II K 6/14 okresu rzeczywistego pozbawienia go wolności od dnia 9 kwietnia 2009r. do dnia 10 kwietnia 2009r. jest w pełni prawidłowe. Okres ten zaliczony został bowiem na poczet kary ograniczenia wolności orzeczonej w sprawie II K (...)(K.25), która została połączona w/w wyrokiem łącznym, zatem w myśl art. 577 k.p.k. winien być także zaliczony na poczet kary łącznej. Brak takiego zaliczenia wynikał z oczywistego przeoczenia.
Odnosząc się do argumentacji zażalenia, to wskazane przez D. S. kary ograniczenia wolności orzeczone w sprawach II K (...) i II K (...) Sądu Rejonowego w Bartoszycach, które zostały już przez niego wykonane w formie zastępczych kar pozbawienia wolności, zostały w pkt V wyroku łącznego prawidłowo zaliczone na poczet orzeczonej kary łącznej 2 lat pozbawienia wolności, co wprost wynika z treści tego wyroku. Zatem powtórne domaganie się przez skazanego ich zaliczenia jest bezzasadne.
Również jeśli chodzi o okres odbywania kary w sprawie II K (...) Sądu Okręgowego w Olsztynie, to Sąd Okręgowy w wyroku łącznym dokonał prawidłowego zaliczenia na poczet orzeczonej w pkt II tego wyroku kary łącznej 3 lat pozbawienia wolności okresów odbywania kary w sprawie II K (...), na co jednoznacznie wskazuje materiał dowodowy znajdujący się w aktach sprawy, w szczególności opinia o skazanym z Zakładu Karnego w B. z dnia 18.02.2014r. oraz informacja o pobytach i orzeczeniach (k. 49, 52v). Lakoniczna treść zażalenia nie pozwala zweryfikować odmiennych twierdzeń skazanego co do odbywania przez niego kary w tej sprawie od dnia 17.04.2011r.. Nie wynika to również z dokumentacji dotyczącej jego pobytów w zakładzie karnym.
Końcowo Sąd Apelacyjny dostrzega potrzebę zwrócenia uwagi Sądowi Okręgowemu na potrzebę rozstrzygnięcia zasygnalizowanych przez Dyrektora Zakładu Karnego w B. wątpliwości odnośnie zaliczenia na poczet kary łącznej 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej w sprawie II K6/14 okresu 96 dni, o jaki na mocy art. 71 § 2 k.k. skrócona została kara jednostkowa 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności orzeczona w sprawie II K (...) Sądu Rejonowego w Bartoszycach, do czego Sąd I instancji w zaskarżonym postanowieniu w ogóle się nie ustosunkował.. Nie przesądzając w żadnym kierunku ewentualnego orzeczenia zaznaczyć należy, że rozstrzygnięcie tej kwestii uzależnione jest od przyjęcia jednego z dwóch możliwych poglądów prawnych. W przypadku uznania, że podstawę wymiaru kary łącznej stanowiła kara jednostkowa już obniżona o okres odpowiadający liczbie uiszczonych stawek dziennych grzywny, nie ma podstaw, aby okres ten powtórnie zaliczać na poczet orzeczonej kary łącznej. Pogląd taki zaprezentował Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, postanowienie z dnia 26.10.2011r., sygn. akt II AKzw 603/11, LEX 1110674, jakkolwiek może on budzić pewne kontrowersje chociażby z tego względu, iż w świetle zasady wynikającej z art. 37 k.k., karę pozbawienia wolności wymierza się w miesiącach i w latach. Oznacza to, że poza wyraźnym upoważnieniem ustawowym ( vide np. art. 87 k.k.), brak jest podstaw normatywnych do uznania, że skrócenie kary jednostkowej z mocy art. 71 § 2 k.k. odnosi się tylko do tej kary i że tak skrócona kara powinna być podstawą do określania granic wyroku łącznego w rozumieniu art. 86 § 1 k.k. Wszak zgodnie z art. 92 k.k., wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary za poszczególne zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane, a przepis art. 71 § 2 k.k. stosuje się odpowiednio (podkr. SA; patrz też komentarze do art. 92 k.k. w Systemie Informacji Prawnej LEX: J.Giezek, t.10, P. Kardas, t.22).
Przyjęcie odmiennego poglądu na powyższą kwestię de facto stawiałoby skazanego, który przecież taką ,,zaliczalną” na karę pozbawienia wolności karę grzywny wykonał, w gorszej pozycji od tego, który nie korzysta z instytucji wyroku łącznego, a przez to z mocy ustawy ma zagwarantowane skrócenie kary jednostkowej. W przypadku uznania zatem zasadności stanowiska, że podstawę wymiaru kary łącznej powinna stanowić kara jednostkowa w wymiarze orzeczonym w wyroku w sprawie II K (...), Sąd Okręgowy powinien, jak się wydaje, dokonać zaliczenia okresu 96 dni, o jaki skrócona została ta kara jednostkowa, na poczet orzeczonej kary łącznej, obejmującej to skazanie.
Zważywszy, że kwestia ta przekracza zakres zaskarżenia, winna być rozstrzygnięta przez Sąd I instancji poprzez wydanie kolejnego postanowienia uzupełniającego w oparciu o art. 420 k.p.k, bądź też w trybie art. 13 § 1 k.k.w., skoro organ wykonujący orzeczenie w swoim piśmie do Sądu na taką wątpliwość wskazał.
Mając powyższe na uwadze, Sąd Apelacyjny orzekł, o utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia.
D.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy SAOS (www.saos.org.pl).