Postanowienie z dnia 2006-06-08 sygn. II CZ 38/06
Numer BOS: 13060
Data orzeczenia: 2006-06-08
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Grzegorz Misiurek SSN, Irena Gromska-Szuster SSN (przewodniczący), Mirosław Bączyk SSN (autor uzasadnienia, sprawozdawca)
Sygn. akt II CZ 38/06
POSTANOWIENIE
Dnia 8 czerwca 2006 r. Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)
SSN Grzegorz Misiurek
w sprawie z powództwa R. W.
przeciwko J. W.
o rozwód,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 8 czerwca 2006 r.,
zażalenia powoda
na postanowienie Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 24 lutego 2006 r.,
oddala zażalenie.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 października 2004 r. Sąd Okręgowy rozwiązał małżeństwo stron i orzekł o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej (pkt I – III-ego wyroku), a Sąd Apelacyjny – rozpoznając apelację powoda – zmienił wyrokiem z dnia 26 września 2005 r. wyrok Sądu Okręgowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej i oddalił apelację w pozostałej części. Postanowieniem z dnia 24 lutego 2006 r. Sąd Apelacyjny odrzucił skargę kasacyjną powoda od wyroku tego Sądu z dnia 26 września 2005 r. jako niedopuszczalną w świetle art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c. W ocenie Sądu Apelacyjnego, skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o rozwód. Wyrok w sprawie o rozwód ma charakter zintegrowany i obejmuje rozstrzygnięcia obligatoryjne, do których należy m. in. rozstrzygnięcie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej.
W zażaleniu powoda podniesiono zarzut naruszenia art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c. przez błędną wykładnię tego przepisu i domagano się uchylenia zaskarżonego postanowienia. W dłuższym wywodzie prawnym skarżący starał się umotywować stanowisko, zgodnie z którym de lege lata dopuszczalna jest skarga kasacyjna w przedmiocie rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Powód nie objął skargą kasacyjną rozstrzygnięcia w części dotyczącej rozwiązania małżeństwa, a zaskarżył jedynie rozstrzygnięcie w zakresie dotyczącym wykonywania władzy rodzicielskiej (k. 573 akt sprawy). W ocenie skarżącego, niedopuszczalność skargi kasacyjnej dotyczy jedynie spraw rozwodowych sensu stricto, tj. postanowienia rozwiązującego związek małżeński, natomiast skarga kasacyjna jest dopuszczalna w przedmiocie rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej.
Stanowiska takiego nie można podzielić.
Po pierwsze, wbrew sugestii skarżącego, pojęcie „sprawa o rozwód” w rozumieniu art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c. należy ujmować szerzej, a więc nie tylko w odniesieniu do samego rozstrzygnięcia o rozwiązaniu małżeństwa, ale także w zakresie materii prawnych rozstrzyganych obligatoryjnie w wyroku rozwodowym, w tym - także w zakresie władzy rodzicielskiej (art. 58 § 1 k.r.o.). Jeżeli wyrokiem Sądu Apelacyjnego zmieniono tylko rozstrzygnięcie w przedmiocie władzy rodzicielskiej (pkt 1 wyroku), to wyrok rozwodowy w tym zakresie ma byt samodzielny, przy czym sprawa nie traci charakteru „sprawy o rozwód” w rozumieniu art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c.
Po drugie, w świetle art. 5191 § 2 k.p.c. w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego i kurateli skarga kasacyjna przysługuje jedynie w sprawach wyraźnie wymienionych w tym przepisie. Przepis ten nie wspomina o sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej. Z systemowego punktu widzenia trudno byłoby przyjąć taką interpretację, zgodnie z którą dopuszczalna byłaby skarga kasacyjna od wyroku rozwodowego w przedmiocie rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej przy jednoczesnej konstatacji jej niedopuszczalności w razie orzeczenia o tejże władzy w postępowaniu nieprocesowym.
Z przedstawionych względów Sąd Najwyższy na podstawie art. 3941 § 3 k.p.c. w zw. z art. 39814 k.p.c. oddalił zażalenie powoda jako nieuzasadnione.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.