Postanowienie z dnia 2012-10-15 sygn. I SA/Wa 1950/12
Numer BOS: 1300987
Data orzeczenia: 2012-10-15
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Marek Leszczyński (sprawozdawca, przewodniczący)
Zobacz także: Wyrok
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 października 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku E.P. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi E.P. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za prowadzenie bez zezwolenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym postanawia: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] Minister Pracy i Polityki Społecznej utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] wymierzającej E.P. karę pieniężną w wysokości [...] zł za prowadzenie bez zezwolenia Wojewody [...] w ramach działalności gospodarczej, placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, pod nazwą [...], przy ul. [...] w Ł.
Pismem z dnia 11 września 2012 r. E.P., reprezentowana przez r.pr. E.K., wniosła, za pośrednictwem organu, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zawierając w niej wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
W uzasadnieniu wniosku wskazano, że wobec skarżącej zostały wydane dwie decyzje o wymierzeniu kary w łącznej wysokości [...] zł (jej wysokość przewyższa dwukrotnie miesięczny przychód skarżącej), których natychmiastowa konieczność zapłaty oznaczać będzie paraliż, a najprawdopodobniej także koniec działalności gospodarczej skarżącej, która nie będzie wówczas w stanie prowadzić placówek opieki, a także nie będzie w stanie kontynuować budowy nowej placówki zapewniającej całodobową opiekę dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz osób w podeszłym wieku. Podniesiono także, że konieczność zapłaty nałożonych kar oznaczać będzie konieczność zamknięcia dwóch placówek i pozbawienie opieki znajdujących się w nich pensjonariuszy oraz wyrządzi skarżącej i jej rodzinie znaczną, niepowetowaną szkodę, gdyż nie będzie ona już osiągać dochodów, straci także możliwość zatrudniania syna i synowej, którzy razem z nią pracują w placówkach, a także innych osób tam zatrudnionych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej: "P.p.s.a.") sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
Z treści tego przepisu wynika więc, że podstawową przesłanką wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji jest istniejące realne niebezpieczeństwo zaistnienia takiej szkody (majątkowej, a także niemajątkowej), która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia, ani też nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego. Celem omawianej instytucji jest zatem ochrona strony przed wystąpieniem nieodwracalnych skutków lub znacznej szkody przed zbadaniem przez sąd administracyjny legalności zaskarżonego aktu lub czynności. Z konstrukcji w/w normy prawnej wynika także, iż to na stronie spoczywa obowiązek wykazania przesłanek uzasadniających uwzględnienie wniosku, tj. przedstawienia takich okoliczności, które mogłyby uprawdopodobnić, że wykonanie zaskarżonego rozstrzygnięcia faktycznie spowoduje znaczną szkodę lub powstanie trudnych do odwrócenia skutków. Zadaniem Sądu jest natomiast zbadanie, czy argumenty przedstawione przez stronę przemawiają za uwzględnieniem jej wniosku.
Badając całokształt okoliczności sprawy uznać należało, że składając wniosek o wstrzymanie skarżąca E.P. w sposób wystarczający wykazała istnienie przesłanek, o których mowa w powołanym wyżej przepisie.
Podniesione przez stronę okoliczności są zasadne. Uiszczenie kary pieniężnej nałożonej przez Wojewodę [...] na prowadzoną przez skarżącą placówkę może spowodować zachwianie płynności finansowej placówki przez nią prowadzonej, w której jak wynika z akt administracyjnych sprawy w dniu [...] lutego 2012 r. przebywało [...] osób w wieku od 58 do 96 lat, w tym [...] osoby leżące, [...] osób samodzielnych, a pozostałe wymagające wspomagania w podstawowych czynnościach życiowych.
W tej sytuacji Sąd uznał, że wyczerpane zostały przesłanki spowodowania niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków, o których mowa w art. 61 § 3 P.p.s.a. Zatem powołane we wniosku okoliczności stanowią przesłankę pozytywną do uwzględnienia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] sierpnia 2012 r.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 61 § 3 i 5 P.p.s.a. orzekł, jak w postanowieniu.
Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).