Postanowienie z dnia 2012-11-23 sygn. III SA/Łd 436/12
Numer BOS: 1286510
Data orzeczenia: 2012-11-23
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Robert Adamczewski (sprawozdawca, przewodniczący)
Zobacz także: Wyrok
Sentencja
Referendarz Sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, w Wydziale III - Robert Adamczewski po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku N. A. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi N. A. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] znak [...] w przedmiocie zmiany nazwiska postanawia 1. przyznać N. A. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych ponad łączną kwotę 200 (dwieście) złotych uiszczonych już kosztów sądowych, na którą składają się: wpis od skargi w kwocie 100 (sto) zł, wpis od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł; 2. oddalić wniosek w pozostałym zakresie R.A.
Uzasadnienie
III SA/Łd 436/12
Uzasadnienie
Pismem z dnia 28 czerwca 2010 r. N. A. (dalej skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] (znak [...]) w przedmiocie zmiany nazwiska.
Wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę.
Postanowieniem z dnia 24 września 2012 r. przyznano skarżącemu prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie adwokata.
W dniu 15 listopada 2012 r. pełnomocnik skarżącego wystąpił z kolejnym wnioskiem o przyznanie prawa pomocy, formułując jego zakres jako zwolnienie od kosztów sądowych i załączając wypełniony formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej na druku "PPF".
Z uzasadnienia wniosku wynikało, że skarżący przebywa obecnie w areszcie śledczym. Z oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach skarżącego wynikało, że prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. W poszczególnych rubrykach dotyczących stanu majątkowego skarżący wpisał "brak".
Referendarz Sądowy zważył, co następuje:
Działając na podstawie art. 258 § 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej ustawa – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) należy rozważyć, czy w świetle podanych okoliczności skarżący spełnia przesłanki do przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym lub częściowym.
Stosownie do postanowień art. 243 § 1 cytowanej ustawy, prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (art. 244 § 1 cyt. ustawy). W myśl art. 245 § 1 powołanej ustawy, prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że skarżącemu, postanowieniem Referendarza Sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi z dnia 24 września 2012 r., przyznano już prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie adwokata. W tej sytuacji wobec stwierdzenia, że skarżący korzysta już z przyznanego mu prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie adwokata, to ewentualne przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych skutkować będzie przyznaniem prawa pomocy w zakresie całkowitym. Rozstrzygając niniejszy wniosek należy więc zbadać spełnienie przesłanek przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym.
Zgodnie z art. 245 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Stosownie do treści art. 246 § 1 pkt 1 powołanej ustawy, przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Wykazanie powyższych okoliczności powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia, obejmującego dokładne dane o stanie rodzinnym i majątkowym.
Rozpoznając wniosek skarżącego referendarz miał na względzie przede wszystkim fakt, że prawo pomocy jest instytucją, której zasadniczym celem jest umożliwienie realizacji prawa do sądu osobom ubogim, nie dysponującym wystarczającymi środkami na prowadzenie sporów przed sądem. Mając powyższe na uwadze, w rozpatrywanym stanie faktycznym uznać należy, że skarżący nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, co stanowi przesłankę niezbędną do przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym (art. 246 § 1 pkt 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Przede wszystkim należy wskazać na sytuację materialno-bytową skarżącego oraz fakt, iż przebywa on obecnie w zakładzie karnym. Jak podał skarżący w przedłożonym oświadczeniu, nie osiąga żadnych dochodów, nie posiada również żadnych zgromadzonych oszczędności.
W tej sytuacji, w ocenie referendarza sądowego, nie jest on w stanie ponieść kosztów postępowania sądowego w postaci opłat sądowych, zwrotu wydatków, czy ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika.
Zauważyć jednakże w tym miejscu należy, że wpis od skargi oraz wpis od skargi kasacyjnej w niniejszym postępowaniu zostały przez skarżącego uiszczone w prawidłowej wysokości. Przy czym sam wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, skarżący złożył w dniu 15 listopada 2012 r., tj. już na etapie po uiszczeniu wpisu od skargi i wpisu od skargi kasacyjnej. Istotne jest w związku z tym, że wniosek taki wywiera skutki prawne od daty jego wniesienia, nie obejmuje zatem zwolnienia od kosztów, które strona miała obowiązek uiścić przed jego złożeniem (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 czerwca 2004 r., sygn. akt FZ 125/04, niepubl.).
Wobec powyższego, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 w zw. z art. 245 § 3 i art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w postanowieniu.
R.A.
Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).