Postanowienie z dnia 1967-05-03 sygn. II CZ 31/67
Numer BOS: 1254303
Data orzeczenia: 1967-05-03
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Ponowne wydanie tytułu wykonawczego - utrata tytułu, zakres kognicji sądu, uprawdopodobnienie
- Odpowiednie stosowanie art. 203 § 4 k.p.c. w postępowaniu egzekucyjnym
Sygn. akt II CZ 31/67
Postanowienie z dnia 3 maja 1967 r.
Przepis art. 203 § 4 k.p.c. stosuje się odpowiednio w postępowaniu egzekucyjnym.
Sąd powinien więc uznać za niedopuszczalne cofnięcie wniosku o wydanie nowego tytułu wykonawczego zamiast utraconego (art. 794 k.p.c.), jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że cofnięcie to rażąco narusza interes osoby uprawnionej do alimentacji.
Przewodniczący: sędzia F. Błahuta. Sędziowie: Z. Wasilkowska (sprawozdawca), B. Łubkowski.
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Zofii S. przeciwko Kazimierzowi S. o ponowne wydanie tytułu wykonawczego, na skutek zażalenia wnioskodawczyni na postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 16 lutego 1967 r.,
zaskarżone postanowienie uchylił.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 16.II.1967 r. Sąd Wojewódzki umorzył postępowanie w sprawie o wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego.
Sąd Wojewódzki ustalił, że na rozprawie w dniu 16.II.1967 r. powódka cofnęła wniosek o wydanie nowego tytułu wykonawczego, na co pozwany wyraził zgodę, wobec czego postępowanie należało umorzyć na postawie art. 355 § 1 k.p.c.
W zażaleniu na powyższe postanowienie powódka wnosi o jego uchylenie wyjaśniając, że cofnęła wniosek pomyłkowo i że obecnie na skutek braku tytułu wykonawczego byłaby pozbawiona możliwości ściągania alimentów od pozwanego.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
W myśl art. 203 § 4 k.p.c. sąd uzna za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, jeżeli czynność ta m.in. rażąco narusza usprawiedliwiony interes osób uprawnionych. Ponieważ zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c. przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w kodeksie, należy uznać, że przepis art. 203 § 4 k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu egzekucyjnym. Sąd powinien więc uznać za niedopuszczalne cofnięcie wniosku o wydanie nowego tytułu wykonawczego zamiast utraconego (art. 754 k.p.c.), jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że cofnięcie to rażąco narusza interes osoby uprawnionej do alimentacji.
Tak właśnie przedstawia się sytuacja w sprawie niniejszej. Powódka, przesłuchana jako strona, zeznała, że tytuł wykonawczy zaginął jej i że pozwany uchyla się od dobrowolnego płacenia alimentów. W tych warunkach cofnięcie przez powódkę wniosku o wydanie nowego tytułu zamiast utraconego można było wyjaśnić tylko nieporozumieniem wynikającym z tego, że powódka otrzymała tymczasem drugi egzemplarz tytułu wykonawczego wydany w trybie art. 793 k.p.c., oznaczony liczbą porządkową Nr 2 i uprawniający powódkę do prowadzenia egzekucji z określonej nieruchomości dłużnika. Wydanie tego tytułu nie załatwiało jednak wniosku z art. 794 k.p.c.
W tym stanie rzeczy skoro cofnięcie wniosku było wynikiem nieporozumienia i naruszało usprawiedliwiony interes powódki uprawnionej do alimentacji - umorzenie postępowania było niedopuszczalne, a zaskarżone postanowienie podlega uchyleniu.
OSNC 1967 r., Nr 11, poz. 208
Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN