Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2006-02-02 sygn. II CK 391/05

Numer BOS: 12239
Data orzeczenia: 2006-02-02
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Marian Kocon SSN (przewodniczący), Tadeusz Żyznowski SSN, Zbigniew Kwaśniewski SSN (autor uzasadnienia, sprawozdawca)

Sygn. akt II CK 391/05

POSTANOWIENIE

Dnia 2 lutego 2006 r. Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Marian Kocon (przewodniczący)

SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)

SSN Tadeusz Żyznowski

Protokolant Anna Wasiak

w sprawie z powództwa " T." - Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, obecnie

"GT." - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą

przeciwko "S." Spółce Akcyjnej,

obecnie "S." Spółka Akcyjna w upadłości

o zapłatę,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej

w dniu 2 lutego 2006 r.,

kasacji strony powodowej

od wyroku Sądu Apelacyjnego

z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. akt [...],

zawiesza postępowanie kasacyjne.

Uzasadnienie

Powodowa spółka domaga się zapłaty opierając swoje żądanie na pięciu wekslach wystawionych przez stronę pozwaną. Sąd pierwszej instancji utrzymał w mocy nakaz zapłaty, natomiast Sąd drugiej instancji uwzględnił apelację pozwanej i wyrokiem reformatoryjnym oddalił powództwo.

Wyrok Sądu odwoławczego zaskarżyła kasacją strona powodowa.

W piśmie procesowym z dnia 16 stycznia 2006 r., doręczonym Sądowi Najwyższemu w dniu 24 stycznia 2006 r., pozwana wniosła o oddalenie kasacji powódki i zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego informując jednocześnie, że postanowieniem Sądu Rejonowego w P. z dnia 21 września 2005 r. w sprawie oznaczonej syng. akt [...] ogłoszona została upadłość pozwanej spółki. Pozwana załączyła potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis powołanego postanowienia o ogłoszeniu jej upadłości.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

Bezspornym jest, że postępowanie sądowe w niniejszej sprawie zostało wszczęto przeciwko upadłemu przed dniem ogłoszenia upadłości o wierzytelność, która podlega zaspokojeniu z masy upadłości. W tej sytuacji, z mocy art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Postępowanie upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535, ze zm.), postępowanie to może być podjęte przeciwko syndykowi, jednak tylko w przypadku, gdy w postępowaniu upadłościowym wierzytelność ta po wyczerpaniu określonego ustawą trybu, nie zostanie umieszczona na liście wierzytelności. Konieczność uprzedniego rozstrzygnięcia w tym przedmiocie nakazuje więc obecnie zawieszenie niniejszego postępowania, o czym pośrednio przesądza także sformułowanie użyte przez ustawodawcę w art. 145 ust. 1 cyt. ustawy „Postępowanie ... może być podjęte...”. Dopiero bowiem po ewentualnej odmowie umieszczenia wierzytelności na liście wierzytelności postępowanie niniejsze będzie się mogło toczyć przeciwko syndykowi. Natomiast w razie uznania wierzytelności i umieszczenia jej na liście wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, postępowanie sądowe, w którym powód dochodzi zaspokojenia takiej wierzytelności podlega umorzeniu (postanowienie SN z dnia 23 lutego 2001 r., sygn. akt II CKN 393/00, OSNC 2001 r., Nr 11, poz. 162).

Ponieważ upadłość strony pozwanej ogłoszono już po wszczęciu niniejszego postępowania oraz po wydaniu orzeczenia przez Sąd odwoławczy, a spór dotyczy wierzytelności wekslowej, której ewentualne zaspokojenie nastąpić ma z majątku pozwanej, a więc doprowadzić w rezultacie do uszczuplenia masy upadłości, to Sąd Najwyższy zobowiązany jest z urzędu zawiesić niniejsze postępowanie kasacyjne. Zważywszy, że wyciąg z ustalonej listy wierzytelności jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu, przeto ewentualna potrzeba dalszego prowadzenia niniejszego postępowania wystąpi jedynie wówczas, gdy wierzytelność będąca przedmiotem niniejszego sporu nie zostanie umieszczona na liście wierzytelności sporządzonej w postępowaniu upadłościowym.

W tym stanie rzeczy Sąd Najwyższy orzekł jak w sentencji, działając na podstawie art. 174 § 1 pkt 4 k.p.c. w zw. z art. 39310 k.p.c. znajdującym zastosowanie w niniejszej sprawie na podstawie art. 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. 2005, Nr 13, poz. 98).

Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.