Postanowienie z dnia 2013-06-03 sygn. II SA/Sz 442/13

Numer BOS: 1219387
Data orzeczenia: 2013-06-03
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Monika Bieńkowska (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie Monika Bieńkowska po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku B. K. o przyznanie prawa pomocy w sprawie z Jego skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w przedmiocie umieszczenia w domu pomocy społecznej p o s t a n a w i a: ustanowić radcę prawnego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [..] r., [...] Samorządowe Kolegium Odwoławczego utrzymało w mocy decyzję z dnia [..] r. wydaną z upoważnienia Starosty przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w sprawie uchylenia w całości decyzji nr [...] z dnia [...] r. dotyczącej umieszczenia B. K. w Domu Pomocy Społecznej i ustalającej, że od dnia [...] r. B. K. zostaje skreślony z listy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Powyższą decyzję B. K. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Równocześnie w skardze wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.

Wezwaniem z dnia [...] r. referendarz sądowy na podstawie art. 252 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270) zobowiązał skarżącego do uzupełnienia braków formalnych złożonego wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez złożenie na załączonym formularzu PPF oświadczenia obejmującego dokładne dane o stanie majątkowym, dochodach oraz o stanie rodzinnym – w terminie 7 dni, od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

W zakreślonym terminie skarżący nadesłał wypełniony formularz PPF, w którym wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.

Uzasadniając wniosek podał że jest osobą bezdomną, nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną, nadto cierpi na wiele schorzeń. Po opłaceniu kwatery – pokoju z używalnością kuchni i łazienki, brakuje mu pieniędzy na zakup leków. Wnioskodawca nie posiada żadnego majątku. Jego miesięczny dochód stanowi renta w wysokości [...] zł netto. Różnica pomiędzy dochodem brutto, a netto wynika z faktu pobierania przez Urząd Skarbowy dopłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej oraz z tytułu grzywien wymierzonych przez Sąd.

Referendarz sądowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej P.p.s.a. prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania.

W myśl art. 245 § 1, § 2, § 3 P.p.s.a. prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata lub radcy prawnego. Prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.

W rozpoznawanej sprawie skarżący jest zwolniony od ponoszenia kosztów sądowych z mocy ustawy. Stosownie bowiem do art. 239 pkt 1 lit. a P.p.s.a., nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona skarżąca działanie lub bezczynność organu w sprawach z zakresu pomocy i opieki społecznej.

Nadto B. K. złożył wniosek o ustanowienie radcy prawnego, który należało rozpoznać merytorycznie w oparciu o sytuację majątkową, rodzinną i finansową.

Jak wynika ze złożonego oświadczenia, B. K. prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, zamieszkuje w wynajętym pokoju. Miesięczna kwota, którą ma do dyspozycji wynosi ok. [..] zł. Po opłaceniu kosztów wynajmu pokoju, brakuje mu środków na zakup lekarstw.

W tym stanie rzeczy należy przyjąć, że B. K. nie ma możliwości na ustanowienie pełnomocnika z wyboru. Zatem wniosek o prawo pomocy w tym zakresie należało uwzględnić.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.