Art. 129. Środki nadzoru
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
1. W przypadku niepodjęcia lub niewykonania czynności wynikających z zaleceń pokontrolnych, o których mowa w art. 128, mających na celu ograniczenie lub likwidację stwierdzonych istotnych uchybień lub nieprawidłowości w zakresie działań i usług objętych standardami, świadczonych przez jednostki organizacyjne pomocy społecznej albo kontrolowane jednostki, wojewoda może orzec o czasowym lub stałym cofnięciu zezwolenia na prowadzenie placówki.
2. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych czynności, o których mowa w art. 126, ujawnione zostały rażące zaniedbania lub zaniechania realizacji obowiązków ustawowych, wojewoda może wezwać jednostkę samorządu terytorialnego do wyznaczenia wykonawcy zastępczego, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia otrzymania wezwania.
3. W przypadku niewyznaczenia przez jednostkę samorządu terytorialnego wykonawcy zastępczego w terminie, o którym mowa w ust. 2, wojewoda może wystąpić do sądu administracyjnego ze skargą na bezczynność organu jednostki samorządu terytorialnego.
- Postępowanie nadzorcze wojewody i środki nadzoru
- Orzeczenie o czasowym lub stałym cofnięciu zezwolenia na prowadzenie placówki (art. 129 ust. 1 u.p.s.)
- Wezwanie do wyznaczenia wykonawcy zastępczego w związku z rażącymi zaniedbaniami lub zaniechaniami w realizacji obowiązków przez j.s.t. (art. 129 ust. 2 u.p.s.)