Art. 16. Konfiskata nielegalnego majątku związanego z czynem wyczerpującym znamiona przestępstwa
DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2024/1260 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie odzyskiwania i konfiskaty mienia
1. W przypadkach gdy zgodnie z prawem krajowym nie można zastosować środków konfiskaty na podstawie art. 12–15 państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu umożliwienia konfiskaty mienia zidentyfikowanego w ramach postępowania przygotowawczego w sprawie przestępstwa, pod warunkiem że sąd krajowy upewnił się, że zidentyfikowane mienie pochodzi z czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa popełnionego w ramach udziału w organizacji przestępczej oraz że czyn ten może prowadzić, bezpośrednio lub pośrednio, do powstania znacznych korzyści majątkowych.
2. Przy ustalaniu, czy mienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zostać skonfiskowane, uwzględnia się wszystkie okoliczności sprawy, w tym dostępne dowody i szczególne okoliczności faktyczne, które mogą dotyczyć tego, że:
a) |
wartość mienia jest znacznie nieproporcjonalna w stosunku do legalnego dochodu osoby, której dotyczy nakaz; |
b) |
brak jest wiarygodnego legalnego źródła pochodzenia mienia; |
c) |
osoba, której dotyczy nakaz, jest powiązana z osobami powiązanymi z organizacją przestępczą. |
3. Ust. 1 pozostaje bez uszczerbku dla praw osób trzecich działających w dobrej wierze.
4. Do celów niniejszego artykułu pojęcie „przestępstwa” obejmuje przestępstwa, o których mowa w art. 2 ust. 1–3, w przypadku gdy przestępstwa te są zagrożone maksymalną karą pozbawienia wolności w wymiarze co najmniej czterech lat.
5. Państwa członkowskie mogą postanowić, że konfiskata nielegalnego majątku zgodnie z niniejszym artykułem jest możliwa wyłącznie w przypadku, gdy mienie, które ma zostać skonfiskowane, zostało wcześniej zabezpieczone w ramach postępowania przygotowawczego w sprawie przestępstwa popełnionego w ramach udziału w organizacji przestępczej.