Art. 27.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich

1. Koło gospodyń wiejskich przechodzi w stan likwidacji:

1) jeżeli podjęta zostanie uchwała o rozwiązaniu koła;

2) jeżeli uchwalona zmiana statutu koła nie odpowiada wymaganiom określonym w ustawie, a koło gospodyń wiejskich, mimo wskazania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zaistniałe uchybienia, nie podejmie uchwały usuwającej te uchybienia bądź nie odstąpi od zmiany statutu koła;

3) jeżeli liczba członków koła osiągnie stan poniżej liczby określonej w art. 5 ust. 1 i liczba ta nie zostanie uzupełniona do wymaganej ustawą liczby członków koła w terminie 90 dni;

4) w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.

2. Likwidację przeprowadza się w sposób określony w statucie.

3. W przypadkach określonych w ust. 1, jeżeli statut nie przewiduje likwidacji koła gospodyń wiejskich lub jego postanowienia w tym przedmiocie nie są wykonywane, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwy ze względu na siedzibę koła może zwrócić się do sądu właściwego ze względu na siedzibę tego koła o likwidację tego koła.

4. W przypadkach innych niż określone w ust. 1 likwidacja koła gospodyń wiejskich może nastąpić tylko na mocy przepisu ustawy.

5. Jeżeli statut koła gospodyń wiejskich nie określa przeznaczenia środków majątkowych pozostających po jego likwidacji, sąd orzeka o przeznaczeniu tych środków z uwzględnieniem statutowych celów koła gospodyń wiejskich.

6. Po zakończeniu likwidacji koła gospodyń wiejskich kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwy ze względu na siedzibę koła wykreśla, w drodze decyzji, koło gospodyń wiejskich z rejestru.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.