Art. 871a.
Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze
1. Obiekty budowlane, w tym tymczasowe obiekty budowlane, o wysokości równej 50 m albo większej, ale mniejszej niż 100 m powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody, zlokalizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają zgłoszeniu do Ministra Obrony Narodowej, o ile nie zostały wpisane do ewidencji przeszkód lotniczych.
2. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się nie później niż 2 miesiące przed dniem osiągnięcia przez obiekt budowlany wysokości 50 m powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody.
3. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, w formie dokumentów elektronicznych opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a w przypadku braku możliwości złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo podpisu osobistego – w formie dokumentów elektronicznych oraz wydruku z własnoręcznym czytelnym podpisem, dokonuje podmiot:
1) będący właścicielem nieruchomości, użytkownikiem wieczystym, osobą, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości, albo innym podmiotem władającym lub gospodarującym nieruchomością, na której znajduje się obiekt budowlany, w zależności od tego, kto faktycznie włada lub gospodaruje tą nieruchomością;
2) który uzyskał pozwolenie na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej – w przypadku przedsięwzięć zlokalizowanych na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) dane kontaktowe podmiotu, o którym mowa w ust. 3:
a) imię i nazwisko,
b) firmę albo nazwę,
c) adres korespondencyjny,
d) adres poczty elektronicznej,
e) numer telefonu, jeżeli podmiot wyraża na to zgodę;
2) skrócony opis techniczny z podaniem nazwy, rodzaju i charakterystyki obiektu budowlanego oraz jego konstrukcji;
3) dane określające lokalizację obiektu budowlanego oraz jego najwyższego punktu, w układzie współrzędnych Światowego Systemu Geodezyjnego 1984 (WGS84), z rozdzielczością zapisu 1/100 sekundy, a także identyfikator lub numer działki ewidencyjnej, na której znajduje się obiekt, wraz z podaniem nazwy i numeru obrębu ewidencyjnego i nazwy miejscowości;
4) dane określające wysokość powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody najwyższego punktu obiektu budowlanego, w układzie wysokościowym PL EVRF2007-NH z rozdzielczością zapisu 1/10 m oraz rzędną terenu dla projektowanego obiektu z rozdzielczością zapisu 1/10 m;
5) przewidywany termin zakończenia budowy obiektu budowlanego;
6) przewidywany termin osiągnięcia przez obiekt budowlany wysokości 50 m powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody.
5. Minister Obrony Narodowej prowadzi, w formie elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego, ewidencję zgłoszonych obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1. W ewidencji zamieszcza się dane i informacje, o których mowa w ust. 4. Ewidencja jest jawna w zakresie danych i informacji, o których mowa w ust. 4 pkt 2–6.
6. W przypadku:
1) zmiany w zakresie danych, o których mowa w ust. 4 pkt 1,
2) zmiany wysokości obiektu budowlanego, o którym mowa w ust. 1, skutkującej wygaśnięciem obowiązku jego zgłoszenia,
3) likwidacji obiektu budowlanego, o którym mowa w ust. 1
– podmiot, o którym mowa w ust. 3, niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni odpowiednio od dnia zaistnienia zmiany albo od dnia likwidacji obiektu budowlanego, zawiadamia o tym Ministra Obrony Narodowej, w celu aktualizacji ewidencji, o której mowa w ust. 5.
7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6 pkt 1, zawiadomienie zawiera uaktualnione dane.
8. Na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 6, Minister Obrony Narodowej aktualizuje ewidencję, o której mowa w ust. 5.
9. W przypadku gdy nie ma podmiotu, o którym mowa w ust. 3, albo gdy miejsce jego pobytu nie jest znane lub nie jest możliwe do ustalenia na podstawie katastru nieruchomości w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej ma prawo dostępu do nieruchomości, na której znajduje się obiekt budowlany, o którym mowa w ust. 1, w celu pomiaru i weryfikacji danych i informacji, o których mowa w ust. 4 pkt 2–4, o tym obiekcie, a w przypadku stwierdzenia rozbieżności między stanem faktycznym a danymi i informacjami zawartymi w ewidencji, o której mowa w ust. 5, dokonuje się z urzędu jej aktualizacji.
10. Minister Obrony Narodowej może upoważnić kierownika podległej mu lub przez niego nadzorowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw związanych z obsługą zgłoszeń i zawiadomień dotyczących obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1, oraz do prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 5