Art. 110k.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi

1. Komisja współpracuje z innymi właściwymi organami nadzoru w zakresie sprawowanego nadzoru skonsolidowanego, w szczególności przekazuje im lub zwraca się do nich o informacje niezbędne do oceny stabilności finansowej instytucji lub instytucji finansowej w innym państwie członkowskim lub istotne dla wykonywania zadań nadzorczych.

2. Przekazywane informacje mogą obejmować w szczególności:

1) określenie struktury prawnej grupy oraz jej struktury zarządzania, w tym struktury organizacyjnej, w odniesieniu do wszystkich podmiotów objętych nadzorem w zakresie, o którym mowa w niniejszym oddziale lub równoważnych przepisach obowiązujących w innym państwie członkowskim, podmiotów nieobjętych nadzorem w zakresie, o którym mowa w niniejszym oddziale lub równoważnych przepisach obowiązujących w innym państwie członkowskim, podmiotów zależnych nieobjętych nadzorem w zakresie, o którym mowa w niniejszym oddziale lub równoważnych przepisach obowiązujących w innym państwie członkowskim i istotnych oddziałów należących do grupy, podmiotów dominujących oraz określenie właściwych organów dla podmiotów objętych nadzorem, o którym mowa w niniejszym oddziale lub równoważnych przepisach obowiązujących w innym państwie członkowskim, wchodzących w skład grupy;

2) procedury gromadzenia informacji od instytucji wchodzących w skład danej grupy oraz weryfikacji tych informacji;

3) informacje dotyczące niekorzystnych sytuacji w instytucjach lub w innych podmiotach wchodzących w skład grupy, mogących mieć poważny wpływ na te instytucje lub podmioty;

4) sankcje nałożone zgodnie z art. 167 w związku z naruszeniem przepisów niniejszego oddziału lub rozporządzenia 575/2013 oraz środki nadzorcze podjęte przez Komisję zgodnie z przepisami niniejszego oddziału, jeżeli jest to istotne dla zadań nadzorczych sprawowanych przez właściwe organy nadzoru, oraz nałożone ograniczenia w stosowaniu metody zaawansowanego pomiaru do obliczania wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 312 ust. 2 rozporządzenia 575/2013.

3. Komisja może powiadomić Europejski Urząd Nadzoru Bankowego o każdym przypadku, w którym:

1) właściwy organ nadzoru nie przekazał niezbędnych informacji;

2) wniosek o współpracę, w szczególności dotyczący wymiany istotnych informacji, został odrzucony lub nie podjęto w jego sprawie żadnych działań w odpowiednim terminie.

4. Komisja, sprawując nadzór nad domem maklerskim zależnym od unijnej instytucji dominującej, może zwrócić się do właściwego organu nadzoru sprawującego nadzór skonsolidowany o informacje dotyczące praktyki nadzorczej przyjętej wobec instytucji wchodzących w skład grupy, do której należy dom maklerski.

5. Komisja, podejmując decyzję w przedmiocie nałożenia na dom maklerski będący podmiotem zależnym od instytucji sankcji zgodnie z art. 167, w związku z naruszeniem przepisów niniejszego oddziału lub rozporządzenia 575/2013, lub nałożenia środka nadzorczego, o którym mowa w art. 110y ust. 1 pkt 9, lub nałożenia ograniczeń w stosowaniu zaawansowanej metody pomiaru do obliczania wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 312 ust. 2 rozporządzenia 575/2013, zwraca się o opinię do organu sprawującego nadzór skonsolidowany nad tą instytucją, jeżeli nałożenie sankcji, środka nadzorczego lub ograniczeń może mieć wpływ na prawidłowe wykonywanie zadań nadzorczych przez właściwy organ nadzoru sprawujący nadzór skonsolidowany nad instytucją, której podmiotem zależnym jest dom maklerski.

6. Komisja może odstąpić od przeprowadzenia konsultacji z właściwym organem nadzoru sprawującym nadzór skonsolidowany, w przypadku gdy jest to niezbędne do zapewnienia wykonania decyzji, o której mowa w ust. 5. W takim przypadku Komisja niezwłocznie informuje inne właściwe organy o wydaniu decyzji.

7. Komisja, dla celów stosowania przepisów niniejszego oddziału i rozporządzenia 575/2013, może zwrócić się do właściwych organów o przeprowadzenie weryfikacji informacji dotyczących instytucji, finansowej spółki holdingowej, finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej, instytucji finansowej, spółki holdingowej o działalności mieszanej lub podmiotu zależnego, mających siedzibę w danym państwie członkowskim.

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, Komisja może zwrócić się o umożliwienie Komisji lub jej upoważnionym przedstawicielom przeprowadzenia takiej weryfikacji.

9. Jeżeli Komisja otrzyma wniosek o przeprowadzenie weryfikacji od właściwego organu nadzoru z innego państwa członkowskiego, przeprowadza weryfikację we własnym zakresie lub umożliwia jej przeprowadzenie przez właściwy organ nadzoru składający wniosek albo umożliwia jej przeprowadzenie przez biegłego rewidenta lub firmę audytorską lub inny podmiot posiadający wiedzę specjalistyczną. Przepisy art. 25 ust. 3–7 ustawy o nadzorze stosuje się odpowiednio.

 

* 1. Komisja współpracuje z właściwymi organami nadzoru w zakresie sprawowanego nad grupą firm inwestycyjnych nadzoru na zasadzie skonsolidowanej lub nadzoru nad zgodnością z grupowym testem kapitałowym, w szczególności przekazuje im informacje niezbędne do wykonywania zadań nadzorczych lub zwraca się do nich o udostępnienie takich informacji.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, mogą obejmować w szczególności informacje o:
1) strukturze prawnej grupy firm inwestycyjnych oraz jej strukturze zarządzania, w tym strukturze organizacyjnej, w odniesieniu do:
a) podmiotów objętych nadzorem,
b) podmiotów nieobjętych nadzorem,
c) podmiotów dominujących
– w zakresie, o którym mowa w przepisach niniejszego oddziału lub równoważnych przepisach obowiązujących w innym państwie członkowskim;
2) właściwych organach nadzoru dla podmiotów objętych nadzorem, o którym mowa w przepisach niniejszego oddziału lub równoważnych przepisach obowiązujących w innym państwie członkowskim, wchodzących w skład grupy firm inwestycyjnych;
3) procedurach gromadzenia informacji od podmiotów wchodzących w skład grupy firm inwestycyjnych oraz weryfikacji tych informacji;
4) niekorzystnych sytuacjach w podmiotach wchodzących w skład grupy firm inwestycyjnych, mogących mieć poważny wpływ na dom maklerski lub zagraniczną firmę inwestycyjną wchodzące w skład grupy firm inwestycyjnych;
5) sankcjach nałożonych:
a) zgodnie z art. 167 w związku z naruszeniem przepisów niniejszego oddziału lub rozporządzenia 2019/2033,
b) na podstawie równoważnych przepisów obowiązujących w innym państwie członkowskim w związku z ich naruszeniem lub naruszeniem przepisów rozporządzenia 2019/2033;
6) środkach nadzorczych podjętych przez Komisję zgodnie z przepisami niniejszego oddziału lub przez właściwe organy nadzoru zgodnie z równoważnymi przepisami obowiązującymi w innym państwie członkowskim, jeżeli jest to istotne dla zadań nadzorczych sprawowanych przez Komisję lub właściwe organy nadzoru.

3. Komisja może powiadomić Europejski Urząd Nadzoru Bankowego o przypadku, w którym:
1) właściwy organ nadzoru sprawujący nadzór nad zagraniczną firmą inwestycyjną wchodzącą w skład grupy firm inwestycyjnych nie przekazał niezbędnych informacji, o których mowa w ust. 1;
2) wniosek o współpracę, w szczególności dotyczący wymiany istotnych informacji, został odrzucony przez właściwy organ nadzoru sprawujący nadzór nad zagraniczną firmą inwestycyjną wchodzącą w skład grupy firm inwestycyjnych lub nie podjęto w jego sprawie żadnych działań w odpowiednim terminie.

4. Komisja przeprowadza konsultacje z właściwymi organami nadzoru sprawującymi nadzór nad zagranicznymi firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład grupy firm inwestycyjnych przed podjęciem decyzji, która może być istotna dla sprawowanego przez nie nadzoru, w sprawach:
1) zmian w strukturze właścicielskiej, strukturze organizacyjnej lub strukturze zarządzania zagranicznych firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy firm inwestycyjnych, w przypadku zmian wymagających zatwierdzenia przez Komisję lub zezwolenia Komisji;
2) nałożenia na dom maklerski sankcji zgodnie z art. 167, w związku z naruszeniem przepisów niniejszego oddziału lub rozporządzenia 2019/2033, lub nałożenia środka nadzorczego, o którym mowa w art. 110y ust. 3.

5. Komisja, w ramach sprawowanego nadzoru nad domem maklerskim należącym do grupy firm inwestycyjnych, nad którą nadzór na zasadzie skonsolidowanej lub nadzór nad zgodnością z grupowym testem kapitałowym sprawuje właściwy organ nadzoru z innego państwa członkowskiego, może zwrócić się do tego właściwego organu nadzoru o informacje w zakresie, o którym mowa w ust. 2, dotyczące zagranicznych firm inwestycyjnych wchodzących w skład grupy firm inwestycyjnych, do której należy dom maklerski.

6. Komisja, podejmując decyzję w sprawie nałożenia na dom maklerski sankcji zgodnie z art. 167, w związku z naruszeniem przepisów niniejszego oddziału lub rozporządzenia 2019/2033, zwraca się o opinię do właściwego organu nadzoru sprawującego nad grupą firm inwestycyjnych nadzór na zasadzie skonsolidowanej lub nadzór nad zgodnością z grupowym testem kapitałowym.

7. Komisja może odstąpić od przeprowadzenia konsultacji, o których mowa w ust. 4, w przypadku gdy jest to niezbędne do zapewnienia wykonania decyzji, o której mowa w ust. 4. W takim przypadku Komisja niezwłocznie informuje właściwe organy nadzoru o odstąpieniu od przeprowadzenia konsultacji.

8. Komisja może zwrócić się do właściwych organów nadzoru z innych państw członkowskich o przeprowadzenie weryfikacji informacji dotyczących zagranicznej firmy inwestycyjnej, inwestycyjnej spółki holdingowej, finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej, instytucji finansowej, przedsiębiorstwa usług pomocniczych, holdingu mieszanego lub podmiotu zależnego, mających siedzibę w państwie członkowskim, w tym podmiotu zależnego będącego zakładem ubezpieczeń.

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 8, Komisja może zwrócić się o umożliwienie Komisji lub jej upoważnionym przedstawicielom przeprowadzenia takiej weryfikacji.

10. Jeżeli Komisja otrzyma od właściwego organu nadzoru z innego państwa członkowskiego wniosek o przeprowadzenie weryfikacji informacji dotyczących domu maklerskiego, inwestycyjnej spółki holdingowej, finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej, instytucji finansowej, przedsiębiorstwa usług pomocniczych, holdingu mieszanego lub podmiotu zależnego, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym podmiotu zależnego będącego zakładem ubezpieczeń, przeprowadza ją we własnym zakresie lub umożliwia jej przeprowadzenie przez właściwy organ nadzoru składający wniosek albo biegłego rewidenta lub firmę audytorską lub inny podmiot posiadający wiedzę specjalistyczną. Przepisy art. 25 ust. 3‒7 ustawy o nadzorze stosuje się odpowiednio.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.