Majątkowy charakter spraw dotyczących prawa korporacyjnego w spółce

Majątkowy charakter spraw ze stosunku spółki

Przyjmuje się jednak dość powszechnie, że nie można praw korporacyjnych traktować, jako prawa niemajątkowe z tej prostej przyczyny, że ich wykonywanie służy bezpośrednio ochronie interesów majątkowych akcjonariusza. Takie też stanowisko zajął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 17 października 2000 r. III CKN 864/98 (OSNC 2001, Nr 3, poz. 49), w którym stwierdzono, że prawa niemajątkowe służą właściwej realizacji uprawnień majątkowych mających charakter samoistny.

Skład orzekający w niniejszej sprawie podziela te pogląd.

Skoro więc praw korporacyjnych akcjonariusza nie można traktować jako praw niemajątkowych, bo także one służą bezpośredniej realizacji uprawnień majątkowych, to także w rozumieniu art. 398[2] § 1 k.p.c. jest to sprawa o prawa majątkowe, a tym samym odrzucenie skargi kasacyjnej było uzasadnione.

Postanowienie SN z dnia 1 grudnia 2006 r., I CZ 95/06

Standard: 15775 (pełna treść orzeczenia)

Uchwały podmiotów o strukturze korporacyjnej nie mają jednolitego charakteru, wobec czego spraw ich dotyczących nie można generalnie zaliczyć do spraw o prawa majątkowe lub o prawa niemajątkowe.

O charakterze sprawy, która dotyczy uchwały zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, czy wspólnoty mieszkaniowej decyduje treść tej uchwały (por. postanowienie SN z dnia 9 stycznia 2003 r., I CK 339/02, postanowienie z dnia 7 listopada 2003 r., I CK 349/03, ).

Jeżeli uchwała dotyczy praw majątkowych, sprawa toczy się o prawa majątkowe, gdy jednak uchwała dotyczy praw niemajątkowych, sprawa toczy się o prawa niemajątkowe.

Wyrok SN z dnia 10 listopada 2005 r., III CK 109/05

Standard: 36194 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.