Podstawy ustalenia ceny w umowie sprzedaży (art. 536 k.c.)
Określenie ceny w umowie sprzedaży (art. 536 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z art. 536 § 1 k.c. wynika wprawdzie, że cenę w umowie sprzedaży można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia, ale nie oznacza to, że za takie podstawy można uznać dowolnie wybrane czynniki, o dowolnym stopniu szczegółowości.
W wyroku z 25 czerwca 2010 r., I CSK 505/09, Sąd Najwyższy, z odwołaniem się do licznego orzecznictwa z wcześniejszego okresu, stwierdził, że istnieje możliwość wskazania podstaw do ustalenia ceny, które jednak muszą być stabilne i konkretnie oraz jednoznacznie określone. Wymogiem takiego oznaczenia ceny jest to, żeby dane niezbędne do jej ustalenia były uzgodnione przez strony.
Wyrok SN z dnia 8 września 2017 r., II CSK 877/16
Standard: 10886 (pełna treść orzeczenia)
Obowiązkiem kupującego jest zapłacenie ceny. Jest on bowiem ekwiwalentem rzeczy lub prawa, nabytych w drodze umowy sprzedaży. Cena musi być wyrażona w pieniądzu, lecz jej zapłata może nie mieć formy pieniężnej, sprzedawca może przyjąć na poczet ceny inne świadczenie. Jako że umowa sprzedaży jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, samo przyjęcie towaru za oferowaną w fakturze cenę rodzi natychmiastowy obowiązek zapłaty, o ile strony nie uregulowały odmiennie warunków zapłaty (wyrok SA w Katowicach z 17 stycznia 1992 r., I ACr 3/92).
Wyrok SO w Warszawie z dnia 21 czerwca 2016 r., XXVI GC 984/14
Standard: 51022 (pełna treść orzeczenia)