Odprawa w związku z przejściem na rentę lub emeryturę
Odprawa w związku z przejściem na rentę lub emeryturę (art. 92 [1] k.p)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dodanie do Kodeksu pracy z dniem 2 czerwca 1996 r. przepisu art. 921 k.p. spowodowało, iż został ustalony minimalny standard uprawnień płacowych pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Przewidziana w tym przepisie odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem powszechnym, ustawowo gwarantowanym, a jej wysokość odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu za pracę pracownika i jest niezależna od posiadanego przez niego stażu zatrudnienia.
Jest to świadczenie, które każdy pracownik powinien otrzymać raz w życiu, gdy traci swój status pracowniczy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.
Wyrok SN z dnia 11 lipca 2018 r., II PK 105/17
Standard: 43970 (pełna treść orzeczenia)
Przewidziana w art. 92 [1] § 1 k.p odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem powszechnym, ustawowo gwarantowanym, a jej wysokość odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu za pracę pracownika i jest niezależna od posiadanego przez uprawnionego stażu zatrudnienia. Jest to świadczenie, które każdy pracownik powinien otrzymać raz w życiu, gdy traci swój status pracowniczy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.
Wyrok SR Gdańsk-Południe z dnia 25 września 2017r., VI P 37/17
Standard: 10415 (pełna treść orzeczenia)