Właściwość miejscowa sądu (art. 31 k.p.k.)
Właściwość sądu (art. 24 - 27 k.p.k. i art. 31 - 39 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Gdy przedmiotem sprawy jest cyn ciągły, właściwy miejscowo jest sąd miejsca ostatniego zachowania sprawсу, stanowiącego element czynu ciągłego, bo to wtedy czyn ten został popełniony.
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 4 lipca 2019 r., II AKo 94/19
Standard: 76342
Każde z miejsc popełnienia przestępstwa jest jednakowo traktowane. W przypadku zaś różnych miejsc popełnienia przestępstwa, w myśl art. 31 § 2 kpk, o właściwości decyduje reguła wyprzedzenia, a zatem właściwy jest ten sąd, w którego okręgu najpierw wszczęto postępowanie. Pomocniczym kryterium ustalania właściwości miejscowej sądów jest art. 32 kpk, W myśl dyspozycji tego przepisu, jeżeli nie można ustalić miejsca popełnienia przestępstwa, właściwy jest m.in. sąd, w okręgu którego ujawniono przestępstwo.
Przepisy kodeksu postępowania karnego w sposób ścisły i pozbawiony elementów uznaniowych kształtują reguły rządzące właściwością sądu, nakazując rozpoznanie sprawy właśnie przez sąd właściwy a nie dowolnie ustalony przez organy procesowe. O właściwości danego sądu nie może przesądzać też wola osób prowadzących postępowanie.
Wyrok SO w Rzeszowie z dnia 31 lipca 2014 r., II Ka 191/14
Standard: 41002 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 66865
Standard: 41001