Zwrot połowy opłaty w razie cofnięcia pisma przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana (art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. a)
Cofnięcie pozwu; zrzeczenie się roszczenia (art. 203 k.p.c) Zwrot opłaty z urzędu (art. 79 u.k.s.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wysłanie stronie przeciwnej odpisu pozwu skutkuje tym, iż powód, który po tej czynności procesowej, a przed rozpoczęciem posiedzenia, na które została sprawa skierowana cofa pozew, może domagać się zwrotu jedynie połowy opłaty sądowej od pozwu. Co istotne, żeby doszło do posiedzenia, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. a) u.k.s.c., wpierw musi nastąpić czynność procesowa sądu polegająca na wysłaniu stronie przeciwnej odpisu pozwu oraz zawiadomienia o tym posiedzeniu. Jeśli więc sąd wyznacza posiedzenie niejawne w celu zbadania bezwzględnych przesłanek procesu, wymogów formalnych pozwu, swej właściwości w warunkach nie podpadających pod przepis art. 202 zd. 1 k.p.c., a także przesłanek wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (art. 497[1] § 2 k.p.c. w zw. z art. 498 § 2 k.p.c.), a zarazem nie wysyła pozwanemu odpisu pozwu, to tego rodzaju posiedzenie nie jest tym, o którym stanowi art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. a) u.k.s.c.
Powyższe przedstawienie wskazuje, że art. 79 ust. 1 pkt 3 lit) a u.k.s.c. stanowi o posiedzeniach, o których zawiadamiane są strony procesu, czyli o posiedzeniach jawnych-rozprawach.
Uchwała SN z dnia 8 grudnia 2016 r., III CZP 80/16
Standard: 47701 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 79 ust. 1 pkt 3 lit a stanowi, że sąd z urzędu zwraca stronie połowę uiszczonej opłaty od pisma cofniętego przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana. Określenie: „przed rozpoczęciem posiedzenia” w rozumieniu tego przepisu należy rozumieć – przy skierowaniu sprawy na rozprawę, – jako moment wywołania sprawy.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 10 marca 2016 r., III APa 11/15
Standard: 5938 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 34868
Standard: 32140