Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnego nabycia prawa majątkowego w postaci służebności osobistej

Podatek od nieodpłatnego ustanowienia służebności (art. 1 ust. 1 pkt 6 u.p.s.d.)

W przypadku podatku od spadków i darowizn bez znaczenia jest fakt, iż zobowiązanie podatkowe powstało już po zrzeczeniu się przez skarżącą prawa służebności.

Stosowanie do przepisu art. 6 ust. 1 pkt 8 u.p.s.d. obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze nieodpłatnej służebności - z chwilą ustanowienia tego prawa. Bez znaczenia jest zatem późniejszy fakt zwolnienia przedmiotowej nieruchomości przez zainteresowaną stronę spod przysługującego jej prawa służebności.

Nie można z treści art. 17a ust. 3 u.p.s.d. wyprowadzić obowiązku organu do ustalania wysokości zobowiązania podatkowego w zależności od rzeczywistego trwania służebności. Nie pozwala na to, precyzyjnie określona zasada obliczania podstawy opodatkowania i wysokości podatku. W sytuacji, gdyby organ był zobligowany do uwzględnienia okresu trwania służebności przy ustaleniu podstawy opodatkowania, a w konsekwencji wysokości zobowiązania podatkowego, spowodowałoby to ustalenie wymiaru podatku na podstawie skomplikowanych i nieczytelnych zasad.

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2016 r., II FSK 3330/14

Standard: 87965 (pełna treść orzeczenia)

Do zawarcia umowy ustanawiającej służebność osobistą mieszkania niezbędne jest złożenie oświadczenia woli obu stron, choć nie musi to nastąpić jednocześnie, a więc ustanawiającej służebność oraz osoby, na rzecz której służebność jest ustanawiana. Dopiero wówczas dochodzi do ustanowienia tego rodzaju stosunku prawnego.

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2014 r., II FSK 539/12

Standard: 87970 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 358 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87963

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.