Pozytywna prognoza co do tego, czy wierzyciel zaspokoi się z przedmiotu czynności fraudacyjnej.jako przesłanka skargi pauliańskiej
Przesłanki i charakterystyka skargi pauliańskiej (art 527 k.c.)
Przesłanką dochodzenia ochrony pauliańskiej nie jest pozytywna prognoza co do tego, czy wierzyciel zaspokoi się z przedmiotu czynności fraudacyjnej.
Prognozy co do wyników przyszłej egzekucji zależą od bardzo wielu czynników, których właściwa ocena na obecnym etapie nie jest możliwa. Takim czynnikiem w niniejszej sprawie jest m.in. charakter hipotek obciążających nieruchomość stanowiącą przedmiot zaskarżonej czynności jako hipotek łącznych. Wierzyciel hipoteczny, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką łączną na kilku nieruchomościach, może według swego uznania dochodzić zaspokojenia należności hipotecznej z jednej, kilku lub wszystkich współobciążonych nieruchomości. Możliwa jest wobec tego zarówno sytuacja, gdy będzie on egzekwować całą wierzytelność wyłącznie z przedmiotu zaskarżonej czynności, jak i przypadek, gdy nieruchomość ta zostanie pominięta, a zaspokojenie wierzyciela hipotecznego nastąpi z innych źródeł. Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy ocenić, że praktyczna możliwość zaspokojenia się wierzyciela pauliańskiego w tych przypadkach będzie przedstawiała się odmiennie (co do kolejności zaspokojenia wierzyciela pauliańskiego w zbiegu z wierzycielem hipotecznym zob. uchwałę SN z 2 lutego 2022 r. III CZP 32/22.
Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2024 r., II CSKP 1761/22
Standard: 81968 (pełna treść orzeczenia)