Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dziedziczenie majątkowych praw autorskich

Przejście autorskich praw majątkowych, licencja, dziedziczenie (art. 41 Pr.Aut.) Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.)

Niewątpliwie prawa autorskie majątkowe wchodzą do spadku. Spadkobierca nabywa je z chwilą otwarcia spadku. Jeśli spadek przypada kilku spadkobiercom, do działu spadku pozostają oni we wspólności majątku spadkowego. Stosuje się do tej wspólności regulacje poświęcone współwłasności w częściach ułamkowych oraz art. 1035–1046 k.c. (zob. A. Niewęgłowski [w:] Prawo autorskie…, teza 30 do art. 41).

Autorskie uprawnienia majątkowe podlegają tym samym regułom dziedziczenia, którym podlegają pozostałe składniki majątku spadkodawcy. Tytułem do dziedziczenia może być zatem zarówno testament, jak i ustawa (dziedziczenie ustawowe). W konsekwencji powołany do spadku może być jeden bądź więcej spadkobierców. W przypadku wielości spadkobierców, w wyniku dokonania działu spadku, każdy ze spadkobierców może nabyć udział w autorskim prawie majątkowym wchodzącym w skład masy spadkowej. W konsekwencji spadkobiercy staną się wspólnie podmiotami uprawnionymi do prawa autorskiego.

Nie powinno być wątpliwości, że w przypadku wielu spadkobierców uzyskanie przez pojedynczego spadkobiercę całości należących do spadku‎i podlegających dziedziczeniu autorskich praw majątkowych do utworu może nastąpić dopiero w wyniku działu spadku (art. 1037–1046 k.c.).

Zasada, że autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia, obejmuje również sposoby wyjścia ze współwłasności majątku spadkowego, w ramach działu spadku, w tym również częściowego, który dopuszcza art. 1038 § 2 k.c. 

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2023 r., II CSKP 566/22

Standard: 74551 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.