Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dziedziczenie roszczenia o przedłużenie okresu użytkowania wieczystego; przedmiot działu spadku (art. 236 § 2 k.c.)

Przedłużenie okresu wieczystego użytkowania (art. 236 k.c.) Zakres kognicji sądu w postępowaniu działowym (art. 686 k.p.c.) Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.)

Roszczenie przedłużenia na dalszy okres użytkowania wieczystego w terminie określonym w art. 236 § 2 k.c ma charakter majątkowy i podlega dziedziczeniu. 

Roszczenie o zawarcie umowy o przedłużenie prawa użytkowania wieczystego (art. 236 § 2 k.c.) staje się przedmiotem działu spadku, jeżeli w czasie postępowania o dział spadku obejmującego początkowo wchodzące w skład spadku prawo użytkowania wieczystego gruntu, upłynął okres, na który zostało ono ustanowione, a spadkobiercy przed jego upływem zgłosili żądanie jego przedłużenia.

Powstałe po otwarciu spadku roszczenie o przedłużenie użytkowania wieczystego, wchodzi w skład spadku w miejsce przysługującego spadkodawcy prawa użytkowania wieczystego, które nie zostało przedłużone na dalszy okres mimo zgłoszenia przez spadkobiorców stosownego żądania z zachowaniem terminu z art. 236 § 2 k.c. 

Rozstrzygnięcie przez sąd w sprawie o dział spadku o przydzieleniu lub podziale tego roszczenia między poszczególnych spadkobierców spełni, wymaganie właściciela gruntu ustalenia prawnych następców dotychczasowego użytkownika wieczystego, uprawnionych do zawarcia umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego.

Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2013 r., IV CSK 362/12

Standard: 68307 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.