Renta odpowiednia w razie spełnienia się przesłanek z różnych podstaw

Renta odpowiednia w rozumieniu art. 444 § 2 k.c.

Z konstrukcyjnego punktu widzenia renta jest jedna. Można ją przyznać w razie spełnienia się co najmniej jednej z trzech przesłanek: całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej, zwiększenia się potrzeb poszkodowanego lub zmniejszenia się jego widoków powodzenia na przyszłość. 

Wystąpienie więcej niż jednego z ww. czynników zasadniczo powinno wpłynąć na wysokość renty uzupełniającej; nie powoduje jednak konieczności zasądzenia dwóch lub trzech rent. 

Współcześnie kształtuje się praktyka orzekania o poszczególnych aspektach renty w odrębnych punktach wyroku. Praktyka ta nie prowadzi do zmiany skutków wydanego w sprawie wyroku, a jednocześnie ułatwia kontrolę instancyjną (oraz kasacyjną) wydanego w sprawie orzeczenia; usprawnia także modyfikowanie wysokości renty w razie zmiany stosunków, o czym mowa w art. 907 § 2 k.c. Nie zmienia to jednak konkluzji o tym, że zasadniczo odszkodowanemu przysługuje jedna renta, na którą składać się mogą maksymalnie trzy kwoty składowe, mające na celu odpowiednią kompensację każdego z ww. trzech typów uszczerbków.

Wyrok SN z dnia 10 listopada 2022 r., II CSKP 660/22

Standard: 67032 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.