Zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 101[2] k.p.)
Zwolnienie z zakazu konkurencji dotyczy jedynie uchylenia zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej, nie oznacza natomiast przyzwolenia pracodawcy na ujawnianie tajemnic przedsiębiorstwa.
Zwolnienie byłych pracowników z zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest równoznaczne z godzeniem się przez byłego pracodawcę na ujawnienie (upowszechnienie) tych informacji przez pracowników lub na uczynienie z nich dowolnego użytku, zwłaszcza sprzecznego z interesem pracodawcy.
Pracownicy, którzy mieli dostęp do informacji posiadających istotną wartość gospodarczą dla przedsiębiorcy będącego pracodawcą, mają obowiązek zachowania w tajemnicy szczególnie ważnych informacji ujawnionych im przez pracodawcę w czasie zatrudnienia, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Chociaż obowiązek ten wynika nie z Kodeksu pracy, a z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, nie sposób go zanegować nawet w przypadku zwolnienia przez pracodawcę innych pracowników z zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej. Oznacza to, że zwolnionych z klauzuli konkurencyjnej pozostałych pracowników powódki obowiązywał zakaz ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa udostępnionej im w czasie gdy byli pracownikami. Zwolnienia z zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej nie można utożsamiać z uchyleniem przez pracodawcę ustawowego zakazu ujawniania (upowszechniania) tajemnicy przedsiębiorstwa.
Nie można zgodzić się z argumentacją skarżących, że przez zwolnienie innych pracowników z zakazu konkurencji doszło - za zgodą powódki - do rozpowszechnienia informacji dotyczących rynku, klientów i sprzedaży produktów, co sprawiło, że informacje te straciły swe znaczenie prawne i ekonomiczne. Zwolnienie innych pracowników z zakazu konkurencji nie może być utożsamiane z uchyleniem stanu tajemnicy. Pracodawca mógł się kierować różnymi względami zwalniając niektórych pracowników z zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, choćby chęcią uniknięcia konieczności wypłaty odszkodowania karencyjnego. Nie musiało to wcale oznaczać, że motywem zwolnienia niektórych pracowników z zakazu konkurencji było zaprzestanie traktowania tych informacji jako szczególnie ważnych dla pracodawcy. Porozumienia zawarte z pozostałymi pracownikami co do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji nie były równoznaczne z upowszechnieniem tajemnic handlowych powódki. Zwolnienie jednego pracownika z zakazu konkurencji nie oznacza, że pozostali są (lub powinni być) zwolnieni w równym stopniu.
Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2007 r., I PK 207/06
Standard: 61635 (pełna treść orzeczenia)