Awans wewnętrzny pracownika samorządowego
Pracownicy samorządowi
Pracownik samorządowy jest zatrudniony tylko na jednym stanowisku pracy, w ramach którego pracodawca powierza mu wykonywanie obowiązków z zakresu odrębnych funkcji. Nie jest do przyjęcia koncepcja wielostanowiskowego zatrudnienia w ramach odrębnych stosunków pracy.
Mechanizm prawny stosowania „awansu wewnętrznego” jest w istocie zmianą treści stosunku pracy. Najogólniej ujmując, jego zmiana ma miejsce wówczas, gdy następuje przekształcenie praw i obowiązków podmiotów tego stosunku. W grę wchodzi uzupełnienie (poszerzenie) stosunku pracy o nowe prawa i obowiązki stron lub też o ich ograniczenie, wyłączenie praw i obowiązków dotychczasowych.
Powierzenie pracownikowi nowego stanowiska odbywa się bądź z mocy porozumienia stron, bądź z mocy wypowiedzenia zmieniającego, przy czym druga możliwość stosowana jest przede wszystkim w razie pogorszenia warunków zatrudnienia. Natomiast awans zasadniczo odbywa się w ramach porozumienia stron. Może on wyrażać się oświadczeniem woli pracodawcy w przedmiocie zmiany stanowiska, bądź też stanowić czynność następczą w wyniku tego porozumienia. W każdym z tych wypadków dochodzi jednak do skutecznego przeorganizowania pracy podporządkowanej.
W ramach ustawy o pracownikach samorządowych (art. 20) jest mowa o przeniesieniu na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny). Tak zabieg musi opierać się na założeniu zgody pracownika, która może być także wyrażona w sposób dorozumiany (per facta concludentia). Jednocześnie będzie podlegała ocenie czy nie narusza usprawiedliwionego interesu pracownika, to jest czy zmiana (konwersja) rodzaju pracy nie stawia pracodawcy w nadmiernie uprzywilejowanej pozycji.
Wyrok SN z dnia 7 października 2020 r., II PK 58/19
Standard: 59835 (pełna treść orzeczenia)