Procesowy/materialny charakter przepisu

Norma prawna

Wyświetl tylko:

Chociaż generalnie Kodeks postępowania cywilnego zawiera normy o charakterze procesowym, to nie ulega wątpliwości, że od tej reguły istnieją wyjątki, wśród których najbardziej znanymi są np. art. 189 k.p.c., czy art. 840, 841 k.p.c. O tym czy norma ma charakter stricte procesowy, czy materialny nie stanowi bowiem wyłącznie jej lokalizacja w określonym zbiorze przepisów, ale przedmiot regulacji. Normy kreujące określone uprawnienia i prawa, które mogą być przedmiotem odrębnego, całościowego rozstrzygnięcia sądu na skutek zgłoszenia stosownego żądania/wniosku osadzonego na konkretnym podłożu materialnoprawnym mają charakter przepisów prawa materialnego.

Normy kreujące określone uprawnienia i prawa, które mogą być przedmiotem odrębnego, całościowego rozstrzygnięcia sądu na skutek zgłoszenia stosownego żądania/wniosku osadzonego na konkretnym podłożu materialnoprawnym mają charakter przepisów prawa materialnego. W przepisach dotyczących zarządu w toku egzekucji z nieruchomościami takimi normami o charakterze materialnoprawnym są przepisy art. 935 § 3, 936 zd. 3, 938 § 1 i art. 939 k.p.c.

Postanowienie SA w Białymstoku  z dnia 13 marca 2020 r., I AGa 86/19

Standard: 58689 (pełna treść orzeczenia)

Przepisami procesowymi są normy instrumentalne, określające drogę i sposób dochodzenia uprawnień, wynikających z norm materialnoprawnych i stosunków cywilnoprawnych.

Wyrok SN z dnia 5 lipca 2012 r., IV CSK 603/11

Standard: 68939 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.