Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skutki zajęcia wierzytelności o zapłatę czynszu (art. 900 § 2 k.p.c.)

Chwila dokonania zajęcia; zajęcie sum płatnych periodycznie (art. 900 k.p.c.) Skutki zajęcia oraz niezastosowania się do wezwań komornika (art. 902 k.p.c.) Czynsz w umowie najmu

Wyświetl tylko:

Sumy płatne periodycznie to np. czynsz z tytułu najmu czy dzierżawy – a więc płatne w z góry określonych odstępach czasu oraz wysokości, i co do których istnieje pewność, iż wierzytelność ich dotycząca powstanie. Tego samego nie można natomiast powiedzieć o zwrocie podatku. 

Wyrok SO w Krakowie z dnia 18 lutego 2015 r., II Ca 2283/14

Standard: 58509 (pełna treść orzeczenia)

Artykuł 900 § 2 k.p.c., stanowiący, że zajęcie sum płatnych periodycznie obejmuje także wypłaty przyszłe, niewątpliwie stosuje się do zajęcia wierzytelności o zapłatę czynszu najmu. Zajęcie wierzytelności o zapłatę czynszu z zawartej umowy najmu rozciąga się zatem nie tylko na roszczenie wynajmującego o zapłatę czynszu płatnego już w chwili zajęcia, ale także na roszczenia wynajmującego o zapłatę czynszu za okresy późniejsze.

Roszczenia o zapłatę czynszu z zawartej umowy najmu za okresy późniejsze, dotyczące czasu, w którym stosunek najmu mógłby ulec zakończeniu na skutek wypowiedzenia na zasadach ogólnych lub z przyczyn szczególnych, są roszczeniami jeszcze nieistniejącymi.

Zgodnie z art. 902 k.c., do skutków zajęcia wierzytelności o zapłatę czynszu najmu należy stosować odpowiednio m.in. art. 885 k.p.c. Według tego przepisu, normującego egzekucję z wynagrodzenia za pracę, zajęcie ma ten skutek, że w stosunku do wierzyciela egzekwującego nieważne są rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczające część wolną od zajęcia, dokonane po jego zajęciu, a także przed zajęciem, jeżeli wymagalność wynagrodzenia następuje po zajęciu.

Wyrok SN z dnia 24 października 2007 r., IV CSK 210/07

Standard: 54465 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.