Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wykładnia pisemnego pełnomocnictwa (art. 95 k.c.)

Wykładnia oświadczenia woli (art. 65 k.c.) Pełnomocnictwo (art. 96 k.c.)

Jeżeli oświadczenie woli jest kierowane do nieograniczonego kręgu adresatów lub nieokreślony z góry krąg osób może w przyszłości uczestniczyć w stosunkach prawnych inicjowanych przez składającego intepretowane oświadczenie, co dotyczy m.in. pełnomocnictwa, wówczas należy - wbrew regułom właściwym dla powszechnie uznawanej w orzecznictwie kombinowanej metody wykładni - przyznać prymat wykładni obiektywnej, mając na względzie sposób rozumienia oświadczenia przez typowego adresata.

W wyroku z dnia 28 lutego 2018 r., II CSK 228/17 Sąd Najwyższy wyjaśnił z kolei, że przy wykładni pełnomocnictwa pisemnego nie ma zastosowania art. 65 § 2 k.c., a dla określenia zakresu pełnomocnictwa znaczenie ma jedynie tekst tego dokumentu i językowe reguły znaczeniowe użytych wyrażeń.

Wyrok SN z dnia 5 marca 2019 r., II CSK 43/18

Standard: 46784 (pełna treść orzeczenia)

Skoro udzielenie pełnomocnictwa nie jest umową, to do wykładni pełnomocnictwa pisemnego nie ma zastosowania art. 65 § 2 k.c. Niewątpliwie, w takim przypadku, gdy chodzi o określenie zakresu pełnomocnictwa, znacznie ma jedynie tekst tego dokumentu i językowe reguły znaczeniowe użytych wyrażeń. 

Wyrok SN z dnia 28 lutego 2018 r., II CSK 228/17

Standard: 46787 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65861

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.