Związanie sądu w procesie regresowym wysokością faktycznie wypłaconego odszkodowania
Regres nietypowy przeciwko kierującemu pojazdem mechanicznym (art. 43 UFG i PBUK) Roszczenie regresowe
Zagadnienie kwestionowania przez sprawcę szkody wysokości i zakresu wypłaconego przez ubezpieczyciela świadczenia w wypadku regresu nietypowego zostało szerzej omówione w wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2014 r. VI ACa 57/14. Sąd ten stwierdził, iż rozpoznając roszczenie zakładu ubezpieczeń o zwrot wypłaconego świadczenia ubezpieczeniowego, sąd nie jest bezwzględnie związany wysokością faktycznie wypłaconego odszkodowania.
Granicą odpowiedzialności sprawcy szkody jest jej rzeczywista wysokość, przy czym w wypadku regresu nietypowego nie może ona przekraczać faktycznie wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania (w szerokim rozumieniu tego pojęcia obejmującym świadczenia zmierzające do naprawienia zarówno szkody majątkowej, jak i niemajątkowej). W toku procesu pozwany sprawca szkody może kwestionować wysokość i zakres świadczeń wypłaconych przez zakład ubezpieczeń podnosząc w szczególności, że ubezpieczyciel świadczył nadmiernie w stosunku do szkody poniesionej przez pokrzywdzonego -Teza redakcyjna Legalis.
W doktrynie prezentowane są identyczne poglądy. Rozpoznając roszczenie zakładu ubezpieczeń o zwrot wypłaconego świadczenia ubezpieczeniowego, sąd nie jest bezwzględnie związany wysokością faktycznie wypłaconego odszkodowania.
Granicą odpowiedzialności sprawy szkody jest bowiem jej rzeczywista wysokość, przy czym w wypadku regresu nietypowego nie może ona przekraczać faktycznie wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania (w szerokim rozumieniu tego pojęcia obejmującym świadczenia zmierzające do naprawienia zarówno szkody majątkowej, jak i niemajątkowej).
W toku procesu pozwany sprawca szkody może kwestionować wysokość i zakres świadczeń wypłaconych przez zakład ubezpieczeń podnosząc w szczególności, że ubezpieczyciel świadczył nadmiernie w stosunku do szkody poniesionej przez pokrzywdzonego. Wykazanie przez sprawcę szkody, że zakład ubezpieczeń spełnił świadczenie zbędne lub nadmierne skutkować będzie oddaleniem lub odpowiednim obniżeniem wysokości dochodzonego roszczenia regresowego.
Z cytowanymi poglądami w całości zgadza się również Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Wyrok SO w Suwałkach z dnia 31 marca 2017r., I Ca 133/17
Standard: 44411 (pełna treść orzeczenia)
Granicą odpowiedzialności sprawcy szkody jest jej rzeczywista wysokość, przy czym w wypadku regresu „nietypowego” nie może ona przekraczać faktycznie wypłaconego przez ubezpieczyciela zadośćuczynienia . Zatem w toku procesu pozwany (sprawca szkody) może kwestionować wysokość i zakres świadczeń wypłaconych przez zakład ubezpieczeń podnosząc w szczególności, że ubezpieczyciel świadczył nadmiernie w stosunku do szkody poniesionej przez pokrzywdzonego.
Wykazanie przez sprawcę szkody, że zakład ubezpieczeń spełnił świadczenie zbędne lub nadmierne skutkować będzie oddaleniem lub odpowiednim obniżeniem wysokości dochodzonego roszczenia regresowego.
Wyrok SO w Sieradzu z dnia 30 marca 2017 r., I C 89/16
Standard: 44414 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 44413