Świadczenie okresowe a świadczenie jednorazowe rozłożone na raty

Świadczenia okresowe i ich przedawnienie

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W analizie charakterystyki świadczenia jednorazowego kryterium wyróżniającym stanowi ocena, czy treść i rozmiar świadczenia mogą być oznaczone bez odwoływania się do czynnika czasu. Nie oznacza to, że świadczenie jednorazowe zawsze musi się zamknąć w jednym momencie i że zawsze musi się sprowadzać do jednego działania. Ta formuła jest na tyle pojemna i elastyczna, że nie wyłącza powiązania wymagalności z kwestią płatności poszczególnych rat.

Dla powstania obowiązku zapłaty odsetek za opóźnienie decydujące znaczenie ma to, czy spełnienie świadczenia lub jego części nastąpiło w terminie wynikającym z treści zobowiązania, a nie to, jaki charakter - jednorazowy lub inny - ma świadczenie (uchwała SN z 15 grudnia 2006 r., III CZP 126/06).

Uchwała SN z dnia 27 lipca 2021 r., III CZP 17/21

Standard: 56375 (pełna treść orzeczenia)

Obowiązek spełniania świadczeń powtarzających się jest rozłożony w czasie i istnieje przez czas trwania stosunku zobowiązaniowego. Tym różni się świadczenie okresowe od jednorazowego, spełnianego sukcesywnie lub ratalnie, że wpłacane okresowo kwoty nie są zaliczane na poczet jednego świadczenia. Występuje więc wielość świadczeń okresowych, z których każde jest wymagalne w innym terminie i w innym terminie ulega przedawnieniu. W rezultacie, każde z tych świadczeń stanowi odrębny dług, jakkolwiek jest to dług tego samego rodzaju (zob. wyrok SN z dnia 7 stycznia 2009 r., II CSK 409/08).

Uchwała SN z dnia 12 lipca 2018 r., III CZP 3/18

Standard: 46238 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 240 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38340

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27585

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.