Zwrot przedmiotu dzierżawy po zakończeniu dzierżawy (art. 705 k.c.)
Umowa dzierżawy (art. 693-709 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Prawidłowe wykonywanie dzierżawy i zwrot przedmiotu dzierżawy w odpowiednim stanie są istotne zwłaszcza w zakresie zachowania ciągłości produkcyjnej gruntu rolnego czy szerzej zachowania zdolności produkcyjnej przedmiotu dzierżawy, polegającej na zabezpieczeniu właściwości wytwórczych np. gruntów rolnych oraz przystosowaniu budynków i urządzeń (stanowiących części składowe albo przynależności dzierżawionego gruntu rolnego) do wymagań prowadzonej działalności rolniczej; m. in. budynki i urządzenia wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej wymagają ciągłych napraw i ulepszeń oraz, co obecnie najważniejsze, przystosowania do wymogów Unii Europejskiej.
Przepisy nie formułują samodzielnie podstawy roszczeń odszkodowawczych wydzierżawiającego z tytułu naruszenia art. 705 i art. 696 k.c., a tym samym wymagają w tym zakresie ich łącznego zastosowania z art. 471 k.c. statuującym reżim odpowiedzialności kontraktowej.
Wyrok SO Szczecinie z dnia 3 lipca 2017 r., VIII GC 298/15
Standard: 37919 (pełna treść orzeczenia)
Strony mogą ustalić w umowie, że po zakończeniu dzierżawy przedmiot dzierżawy pozostanie u dzierżawcy (np. na podstawie innego stosunku prawnego) lub zostanie przekazany innej niż wydzierżawiający osobie. W razie braku takich ustaleń, dzierżawca powinien zwrócić wydzierżawiającemu przedmiot dzierżawy niezwłocznie po ustaniu dzierżawy. Nie jest tu konieczne wezwanie dzierżawcy do dokonania zwrotu.
Jeśli wydzierżawiający jest właścicielem rzeczy, przysługują mu według wyboru: roszczenie o zwrot przedmiotu dzierżawy (art. 705 KC) oraz roszczenie windykacyjne (art. 222 § 1 KC).
Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 31 maja 2017 r., II Ca 1799/16
Standard: 37918 (pełna treść orzeczenia)