Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ujawnienie pisemnych wyjaśnień, oświadczeń i wniosków stron (art. 453 § 2 k.p.k.)

Przebieg rozprawy apelacyjnej (art. 453 k.p.k.)

Skoro oskarżony ma prawo złożyć w postępowaniu apelacyjnym stosowne oświadczenie na piśmie, to zrezygnowanie przez sąd odwoławczy z odczytania pisemnego oświadczenia oskarżonego lub uznania go za ujawnione bez odczytania w trybie przewidzianym w art. 394 § 2 k.p.k. w sytuacji, gdy wpłynęło ono do sądu przed rozprawą apelacyjną, może być uznane w pewnych sytuacjach za rażące naruszenie art. 453 § 2 k.p.k.

Stwierdzenie, iż Sąd odwoławczy naruszył dyspozycję tego przepisu poprzez zaniechanie odczytania na rozprawie apelacyjnej pisma procesowego jakie nadesłał V. P., nie daje podstawy do automatycznego wyciągnięcia ogólnego wniosku, iż naruszone zostało jego prawo do obrony. Takie naruszenie tylko wówczas mogłoby zaistnieć, gdyby zostało wykazane, iż podnoszone uchybienie mogło mieć istotny wpływ na treść zaskarżonego wyroku. Stwierdzenie tej okoliczności jest niemożliwe bez zapoznania się przez Sąd z pismem oskarżonego przetłumaczonym na język polski.

Wyrok SN z dnia 27 listopada 2020 r., V KK 518/19

Standard: 74696 (pełna treść orzeczenia)

Rażącym naruszeniem prawa jest zaniechanie przez sąd odwoławczy odczytania pisemnego oświadczenia oskarżonego lub uznania go za ujawnione bez odczytania w trybie przewidzianym w art. 394 § 2 k.p.k., w szczególności gdy oskarżony ten w rozprawie apelacyjnej nie uczestniczy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 kwietnia 2013 r., V KK 266/12).

Pismo procesowe skazanego, zawierające jego zastrzeżenia i to ściśle sformułowane, pod adresem orzeczenia sądu meriti winno być wprowadzone do postępowania w trybie art. 453 § 2 k.p.k. (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 2008 r., III KK 446/07). Nie chodzi przy tym o ewentualne zawarte w nim zarzuty, te bowiem mogły być wyłącznie przedmiotem środka odwoławczego złożonego przez uprawniony podmiot, lecz o te wyartykułowane w wystąpieniu skazanego twierdzenia, które mogły mieć znaczenie przy rozpatrywaniu apelacji sporządzonej przez jego obrońcę.

Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2017 r., III KK 175/17

Standard: 24933 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.