Uchwała niezgodna z przepisami prawa materialnego i procesowego

Przesłanki zaskarżenia uchwał wspólnoty (art 25 u.w.l.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Niezgodność uchwały z przepisami prawa to przede wszystkim kolizja uchwały z przepisami ustawy o własności lokali. Niemniej jednak ową niezgodność należy badać także z przepisami kodeksu cywilnego w zakresie, w jakim mają zastosowanie do odrębnej własności lokali. Wskazać również należy, że niezgodność uchwały z prawem może wynikać zarówno z treści samej uchwały, jak i z powodu wadliwości postępowania prowadzącego do podjęcia uchwały. Innymi słowy właściciel lokalu zaskarżając uchwałę może podnieść zarzuty merytoryczne, jak i formalne. Uchybienia formalne dotyczyć mogą naruszenia przepisów dotyczących sposobu zwołania zebrania właścicieli lokali, obradowania na zebraniu, zasad głosowania.Ciężar wykazania uchybień formalnych, stosownie do treści art. 6 k.c., obciąża skarżącego właściciela lokalu.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 18 stycznia 2017 r., I ACa 576/16

Standard: 24129 (pełna treść orzeczenia)

Zarzut niezgodności z prawem, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali może dotyczyć zarówno braków merytorycznych, jak i proceduralnych. Właściciel lokalu może bowiem również kwestionować prawidłowość trybu podjęcia uchwały, gdyż niezgodność uchwały z prawem może wynikać nie tylko z jej treści, lecz także z wadliwego sposobu jej podjęcia. Tego rodzaju zarzuty mogą uzasadniać powództwo o uchylenie uchwały, zwłaszcza wtedy, gdy sposób podjęcia mógł mieć wpływ na treść uchwały (por. wyrok SA w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2006 r., I ACa 589/06). W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 11 stycznia 2007 r. (II CSK 370/06), stojąc na stanowisku, że uchybienia formalne, jakich dopuszczono się przed zebraniem wspólnoty mieszkaniowej mogą być podstawą do uchylenia podjętych na nim uchwał, tylko wtedy, jeżeli zostanie dowiedzione, że miały wpływ na treść tych uchwał.

Wyrok SO w Olsztynie z dnia 17 stycznia 2017 r., I C 626/16

Standard: 24128 (pełna treść orzeczenia)

Niezgodność uchwały z przepisami prawa to przede wszystkim kolizja uchwały z przepisami ustawy o własności lokali. Niemniej jednak ową niezgodność należy badać także z przepisami kodeksu cywilnego w zakresie, w jakim mają zastosowanie do odrębnej własności lokali. Wskazać również należy, że niezgodność uchwały z prawem może wynikać zarówno z treści samej uchwały, jak i z powodu wadliwości postępowania prowadzącego do podjęcia uchwały. Innymi słowy właściciel lokalu zaskarżając uchwałę może podnieść zarzuty merytoryczne, jak i formalne. Uchybienia formalne dotyczyć mogą naruszenia przepisów dotyczących sposobu zwołania zebrania właścicieli lokali, obradowania na zebraniu, zasad głosowania. Przy czym ciężar wykazania uchybień formalnych, stosownie do treści art. 6 k.c., obciąża skarżącego właściciela lokalu.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 3 marca 2016 r., I ACa 988/15

Standard: 24315 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 251 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23909 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 254 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24260 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 229 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28541 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 192 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24424 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 31 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23908 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70899 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 65 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53630 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 254 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24159 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 154 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24585 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23911 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.