Wydatki na remonty (fundusz remontowy)

Wydatki na remonty; fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wbrew stanowisku powodów nie było przeszkód, aby właściciele ustalili, że spłata kredytu będzie następowała ze środków gromadzonych na funduszu remontowym.

Przepisy u.wł.lok. nie obligują do tworzenia odrębnego funduszu remontowego oraz nie określają sposobu jego funkcjonowania.

W praktyce w większości wspólnot mieszkaniowych taki odrębny fundusz jest tworzony w celu gromadzenia na nim, w tym w dłuższym okresie czasu, środków celowych, przeznaczonych na remonty, których kosztów nie na się pokryć wyłącznie z bieżących opłat eksploatacyjnych, uiszczanych przez właścicieli lokali.

Nie ma jakichkolwiek przeszkód prawnych, aby z tego funduszu pokrywać koszty spłaty kredytu zaciągniętego na remont, w tym termomodernizację nieruchomości wspólnej (por. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2010 r. w spr. V CSK 367/09, OSNC, z. 11 z 2010 r., poz. 153).

Wyrok SA w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2018 r., I ACa 1317/17

Standard: 24229 (pełna treść orzeczenia)

Fundusz remontowy to w rzeczywistości część składowa kosztów zarządu, ściśle zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej, którą w szczególny sposób się wyodrębnia, a to poprzez odmienne nazewnictwo („fundusz remontowy") czy sposób jej księgowania - zwykle tworzy się odrębne konto księgowe, niekiedy środki gromadzi na osobnym rachunku bankowym. Charakter wpłat na fundusz remontowy jest zdeterminowany przez ustawę o własności lokali.

W art. 15, rozdziału trzeciego ustawy z 24 czerwca 1994 r. WłLokU, zatytułowanym „Prawa i obowiązki właścicieli lokali" ustawodawca jednoznacznie określił, że właściciele lokali „na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca". Ustawowo określonym sposobem pokrywania kosztów zarządu jest więc wpłata zaliczki. Zaliczki, jak sama nazwa wskazuje, wymagają rozliczenia. W stwierdzeniu „odstąpienia od indywidualnego rozliczania funduszu remontowego na poszczególnych właścicieli” występuje wewnętrzna sprzeczność.

Rozliczenie wpłaconych zaliczek jest zagwarantowanym przez ustawę prawem właściciela, dlatego nie ma przy tym większego znaczenia czyje są środki wpłacone z tego tytułu: wspólnoty czy poszczególnych właścicieli. Właścicielowi zawsze przysługuje roszczenie o dokonanie tego rozliczenia. Jeżeli więc wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę, w której nałożyła na właścicieli obowiązek dokonywania wpłat nie podlegających rozliczeniom, to tym samym nałożyła na właścicieli nowe, nie znane ustawie o własności lokali obowiązki. Z tego względu trudno uznać takie działanie za zgodne z prawem. Cytowane przepisy ustawy o własności lokali są bezwzględnie obowiązujące, co oznacza, że właściciele nie mogą, w drodze uchwały podjętej większością głosów dowolnie określać swoich uprawnień i obowiązków (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 października 2004 r., II CK 98/04).

Wyrok SO w Olsztynie z dnia 17 stycznia 2017 r., I C 626/16

Standard: 10294 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 1589 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24069

Komentarz składa z 345 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24101

Komentarz składa z 133 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24095

Komentarz składa z 279 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24039

Komentarz składa z 320 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24230

Komentarz składa z 264 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4996

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.