Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego osobie eksmitowanej bez prawa do lokalu socjalnego

Eksmisja z powodu wykraczania przeciwko porządkowi domowemu (art. 13 u.o.p.l.) Przymusowe wydanie nieruchomości, statku, opróżnienie pomieszczenia (art. 1046 k.p.c.)

Brak uprawnień do lokalu socjalnego nie oznacza możliwości wykonania eksmisji „na bruk”. Nowelizacja art. 1046 k.p.c. przeprowadzona ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 172, poz. 1804) i mająca z mocy jej art. 7 zastosowanie do postępowań egzekucyjnych wszczętych od dnia jej wejścia w życie, tj. od dnia 5 lutego 2005 r., uzależniła wykonanie przez komornika obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, od wskazania przez gminę ewentualnie wierzyciela pomieszczenia tymczasowego lub od znalezienia takiego pomieszczenia przez dłużnika (art. 1046 § 4 i 5 k.p.c.).

Pomieszczenie tymczasowe musi nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych (art. 1046 § 6 k.p.c.).

Nawet zatem utrata uprawnień do lokalu socjalnego nie pozbawia eksmitowanego dłużnika daleko idącej ochrony i nie stwarza obaw, że wykonanie eksmisji naruszy zasady humanitaryzmu.

Uchwała SN z dnia 6 lipca 2007 r., III CZP 61/07

Standard: 22413 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.